Narożna kanapa w salonie to popularne rozwiązanie nie tylko w małych, ale i w przestronnych pokojach dziennych. Narożniki oferują bowiem bardzo dużą ilość miejsc siedzących dla gości, a w przypadku modelów z funkcją spania, również wysoki komfort wypoczynku. Jednak gdzie ustawić narożnik w salonie, aby nie utracić funkcjonalności tego mebla i samego pomieszczenia? Oto kilka wskazówek:
Jak ustawić narożnik w salonie?
Teoretycznie, narożniki da się ustawiać we wnętrzu w całkowicie dowolny sposób – przy ścianie, pod oknem czy na środku pokoju. Nie każde rozwiązanie będzie jednak równie funkcjonalne. Wszystko zależy od tego, jaki kształt i wielkość ma dane pomieszczenie, a także od tego, do czego właściwie mebel ma w głównej mierze służyć. Przed podjęciem decyzji najlepiej jest wziąć pod uwagę dwa zagadnienia:
- gdzie narożnik będzie przeszkadzać
- gdzie narożnik najlepiej sprawdzi się w specyficznych warunkach konkretnego wnętrza.
Gdzie ustawić narożnik w salonie? Wady i zalety poszczególnych rozwiązań
Odpowiedź na pytanie, gdzie ustawić narożnik w salonie zależy przede wszystkim od wielkości tego pomieszczenia. W małym pokoju dziennym narożnik najlepiej będzie dosunąć maksymalnie do ściany. Do wyboru mamy zatem trzy opcje:
- narożnik dosunięty do ściany jednym dłuższym lub krótszym bokiem,
- narożnik wsunięty w róg pomieszczenia,
- narożnik ustawiony pod oknem (podobnie jak w pierwszym przypadku).
W takim położeniu mebel pozwoli zaoszczędzić najwięcej miejsca, a zatem zadbać o maksymalną przestronność wnętrza. Jeśli pokój dzienny jest większy, więcej mamy także możliwości ustawienia w nim narożnika. Pod uwagę warto wziąć następujące opcje:
- narożnik dosunięty jednym bokiem do ściany lub narożnik wsunięty w róg pomieszczenia, przy czym drugie rozwiązanie będzie najlepsze w przypadku, kiedy salon podzielony jest na kilka stref,
- narożnik pod oknem – to idealna opcja dla tych, którzy na kanapie narożnej planują przede wszystkim czytać, wykorzystując przy tym światło dzienne,
- narożnik we wnęce,
- narożnik na środku pomieszczenia, czyli zastosowanie mebla w celu stworzenia optycznego podziału pomieszczenia, na przykład w salonie typu open space z jadalnią i/lub z aneksem kuchennym.
Narożnik w salonie na środku pomieszczenia – na co zwrócić uwagę?
Kiedy tylko pozwala na to miejsce, narożniki w salonach coraz częściej spotykamy ustawione swobodnie w dowolnej części pomieszczenia, czyli nieprzylegające żadnym bokiem do ściany. Takie rozwiązanie prezentuje się bardzo lekko i elegancko, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z modnym narożnikiem na wysokich nóżkach. Warto pamiętać jednak, że opcja narożnika na środku pokoju dziennego sprawdzi się wyłącznie wtedy, kiedy wybierzemy mebel w pełni tapicerowany (również „na pleckach”). Uważnie należy podejść też do tematu wykorzystania narożnika jako linii oddzielającej salon od kuchni czy jadalni. Takie rozwiązanie może bowiem wiązać się z częstymi zabrudzeniami jego obicia. Warto dopilnować zatem, aby w kuchni zawsze funkcjonował okap, a tapicerkę mebla dodatkowo zabezpieczyć przed wnikaniem plam.
Zasada jest prosta – narożnik ustawia się naprzeciw telewizora. Inaczej seanse domowe nie mają racji bytu.