Domek kanadyjski w ostatnich latach stał się alternatywą dla klasycznych domów. Moda na mniejsze konstrukcje wynika z popularności domów jednorodzinnych. Obecne trendy w budownictwie znacząco odbiegają od tego, co obserwowaliśmy, chociażby dwie dekady temu. Zmienia się ogólne podejście do budownictwa.
Czym się charakteryzuje domek kanadyjski?
Domami kanadyjskimi, zwanymi również kanadyjczykami określa się w Polsce konstrukcje, których bazą jest drewniany szkielet. Do stelażu mocuje się ściany składające się z kilku warstw. Podstawą jest przygotowanie płyty fundamentowej, a następnie przymocowanie kotew. Gdy powstanie baza konstrukcji, można przejść do fazy suchej. Lekki szkielet drewniany pozwala na szybkie dokończenie budowy oraz zmniejszenie kosztów.
Kiedy warto postawić na kanadyjkę?
Zaletą domku kanadyjskiego jest szybkość budowy. Prace budowlane przebiegają szybciej, gdyż mogą być kontynuowane w każdych warunkach atmosferycznych. Zaletą tych budynków jest również ergonomia. Co więcej, można je również dowolnie rozbudowywać, w razie potrzeby. Prace mokre (betonowanie i murowanie) występują wyłącznie na początku powstawania konstrukcji. Dom kanadyjski powinien być zaprojektowany i wybudowany przez odpowiednich specjalistów, których w Polsce jest coraz więcej. Jest to dom pasywny i energooszczędny.
Jeśli chodzi o mankamenty, wiele osób wskazuje na małą bezwładność cieplną. Tym samym domy kanadyjskie szybko się nagrzewają, lecz jednocześnie szybko wyziębiają. Kanadyjki są również względnie niewielkimi konstrukcjami, najczęściej w postaci domu jednorodzinnego. Przez długi czas kontrowersje budził również szkielet wykonany z drewna, wskazywano na podatność na ogień. Jednakże w tradycyjnym polskim budownictwie z tego materiału wykonuje się choćby tradycyjne więźby dachowe. Odpowiednio zabezpieczone drewno z wykorzystaniem dostępnej technologii nie powinno stanowić bezpośredniego zagrożenia.
Domy kanadyjskie coraz popularniejsze w Polsce
Domek kanadyjski jest szczególnie popularny w Ameryce Północnej, gdzie stanowi ok. 90% całej zabudowy prywatnej. Można je spotkać przede wszystkim w Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych. W ostatnich latach coraz częściej stawia się je również w Polsce oraz Niemczech. Za ich budową przemawiają niższe koszty niż w przypadku tradycyjnego domu murowanego. Pomimo że początkowy boom na konstrukcje drewniany nastąpił w latach 90. XX wieku, wówczas niewielu specjalistów zajmowało się tym rodzajem budownictwa, co często kończyło się fuszerką i złym wykonaniem. Jednakże w ciągu ostatniej dekady rynek się zmienił, na znaczeniu zaczęły zyskiwać domy jednorodzinne. Polacy budują nieco inaczej, przeważnie ograniczając zbędne koszty. Domy kanadyjskie idealnie wpisały się w ten trend, dlatego często można spotkać je na obrzeżach dużych miast oraz na wsiach.
Domy kanadyjskie pojawiają się w naszym kraju od kilku lat. Wokół tego rodzaju budownictwa narosło sporo mitów. Często można spotkać się z określeniem, że budowa kanadyjki nie wymaga stosownych zezwoleń. Nie jest to prawdą. Często pojawiają się również obawy dotyczące jakości poszczególnych części stanowiących bazę konstrukcji. Jednak eksperci przekonują, że dobranie odpowiednich prefabrykatów oraz specjalistów gwarantuje wysoką jakość na lata. Drewno stwarza w środki specyficzny mikroklimat, ceniony przez wielu. Ponadto przy budowie konstrukcji, której podstawą jest drewniany szkielet oraz kotwy należy zaangażować osoby posiadające odpowiednie uprawnienia w zakresie tego rodzaju budownictwa.