Jeszcze zanim nadejdzie zima i przestaniesz spędzać czas, grillując czy wypoczywając przed domem, pomyśl o tym, jak zatroszczysz się o meble przed tą najchłodniejszą porą roku. Jeżeli chcesz, aby pozostały w nienaruszonym stanie do kolejnej wiosny, ciągle świetnie się prezentowały, zadbaj, aby ochronić je przed chłodem i innymi czynnikami atmosferycznymi. Czy meble ogrodowe muszą przed zimą znaleźć się w domu? Wyjaśniamy!
Jak należy zająć się meblami ogrodowymi tuż przed nadejściem zimy?
Wiosną, latem, a nawet jesienią meble ogrodowe są wykorzystywane do wypoczynku, biesiadowania, podawania posiłków. Dlatego po tak intensywnej eksploatacji i jeszcze przed nadejściem zimy powinieneś uważnie się im przyjrzeć. Zwróć uwagę, czy:
- są w dobrym stanie technicznym – dokładnie sprawdź, czy z mebli ogrodowych nie odpada farba, czy wszystkie ich elementy są całe i solidnie do siebie przymocowane;
- są czyste – jeśli przez całą zimę na meblach będą znajdować się zabrudzenia, to ich usunięcie po kilku miesiącach może być naprawdę trudne; dlatego jeszcze jesienią wyczyść je ciepłą wodą z odrobiną detergentu, specjalnym preparatem do drewna, tworzyw sztucznych – w zależności od tego, z czego są zrobione.
Które meble ogrodowe mogą pozostać w ogrodzie na zimę?
W komfortowej sytuacji są właściciele mebli ogrodowych wykonanych z wytrzymałych tworzyw sztucznych (a w tym z technorattanu), aluminium, stali, na którą nałożono powłoki ochronne. Takie krzesła, stoły, fotele czy sofy mogą znajdować się ogrodzie przez cały rok. Nie szkodzą im zmienne warunki atmosferyczne, a zwłaszcza wilgoć, deszcz, śnieg.
Przed zimowym mrozem i wodą należy chronić zwłaszcza drewniane meble ogrodowe. Jednak pod pewnym warunkiem i one mogą znajdować się w ogrodzie, altanie, pergoli także zimą. Wystarczy okryć je specjalnym pokrowcem.
Chowanie mebli ogrodowych do wnętrz
Jest to popularny, ale niezbyt wygody sposób chronienia mebli przed zimowym warunkami pogodowymi. Jeżeli właśnie wybierasz krzesła i fotele do ogrodu, to zdecyduj się na modele sztaplowane – takie, które możesz układać jedne na drugich, aby stworzyły stos. W ten sposób ich przechowywanie nie będzie kłopotliwe, ponieważ tak ułożone meble nie zajmą wiele miejsca w domku ogrodowym, piwnicy czy w garażu.
Pomyśl o praktycznym pokrowcu na meble ogrodowe
Pokrowiec na meble do doskonały wybór nie tylko w przypadku przechowywania krzeseł, stołów z drewna, ale też wyposażenia wykonanego z aluminium, tworzywa sztucznego. Chroni on zarówno przed czynnikami atmosferycznymi, zawilgoceniem, jak i przed kurzem, zabrudzeniami – np. przez ptasie odchody.
Pamiętaj, że skutecznym zabezpieczeniem będzie tylko solidny pokrowiec na meble – wykonany z solidnej, wodoodpornej tkaniny i z linką, za pomocą której można jeszcze lepiej okryć nim meble.