Samodzielnie wykonana brama lub furtka wymaga wspawania specjalnej kasety, która przytrzyma zamek w określonej pozycji, zapobiegając jego przesuwaniu, a gdy dojdzie do uszkodzenia zamka, pozwoli w prosty sposób wymienić go na nowy. W sprzedaży znaleźć można gotowe zamki do furtki oferowane już wraz z dedykowaną im kasetą oraz tradycyjne zamki, które można ukryć w konstrukcji furtki, pod warunkiem zastosowania odpowiednio szerokich profili metalowych.
Zamek nawierzchniowy w furtce
W przypadku bram i furtek o konstrukcji ażurowej najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest montaż tzw. zamków nawierzchniowych, które zgodnie ze swoją nazwą umieszczane są na zewnątrz konstrukcji, wystając poza obrys bramy lub furtki. Nawierzchniowe zamki do furtek cieszą się dużą popularnością ze względu na stosunkowo prosty montaż przy pomocy śrub, co zwalnia z konieczności spawania i wycinania w metalu. Oczywiście funkcję takiego zewnętrznego zamka może pełnić również klasyczny zamek wpuszczany, pod warunkiem że zostanie zabezpieczony dedykowaną mu kasetą ochronną. Zamki do furtki w kasecie są rozwiązaniem dość popularnym, często stosowanym w bramkach o funkcji przemysłowej, wykonanych z profili stalowych i paneli. Ażurowa konstrukcja furtki umożliwia zamocowanie kasety przytrzymującej zamek w taki sposób, by kaseta nie wystawała poza powierzchnię bramki.
Zamki wpuszczane do furtek
Gdy konstrukcja bramki jest lita i użyty do jej wykonania profil stalowy tworzący główną ramę ma większą szerokość, wówczas pojawia się możliwość montażu klasycznego zamka wpuszczanego. Oczywiście najczęściej taki zamek do furtki jest dość wąski. Dzięki temu może zmieścić się we wnętrzu stalowego profila. W sprzedaży znaleźć można dziesiątki modeli dedykowanych zamków do furtek i bram typu wpuszczanego. Ze względu na miejsce ich montażu i związane z tym zwiększone ryzyko korodowania, najczęściej są one produkowane ze stali ocynkowanej lub węglowej, ale zabezpieczonej przed korozją przez zastosowanie specjalnej farby. Popularnymi rodzajami zamków wpuszczanych stosowanych w bramach i furtkach ogrodzeniowych są klasyczne modele zapadkowo-zasuwkowe, wyposażone w charakterystyczną rolkę oraz zamki hakowe, które można stosować w bramach i furtkach przesuwnych.
W zależności od istniejących możliwości technicznych zamek do furtki można zainstalować zewnętrznie lub umieścić go we wnętrzu profilu konstrukcyjnego tworzącego zewnętrzną ramę bramy, ewentualnie furtki ogrodzeniowej. W pierwszym przypadku dodatkowo warto używać dedykowanych kaset, które zabezpieczą zamek i ustabilizują jego pozycję.