Jak doskonale wiadomo, drewniane posadzki są szczególnie cenione. Już od wielu lat goszczą one w naszych domach i mieszkaniach, a jednocześnie stają się synonimem elegancji, ponadczasowego piękna oraz trwałości. Dodatkowo drewniane podłogi są niezwykle solidne, zatrzymuje ciepło i posiadają właściwości akustyczne. Mimo tego, że kilka lat temu panował trend w układaniu płytek na podłogę, ciągle jednak drewno wykrywa i chętnie je wybieramy do wykończenia naszego lokum.
Jak doskonale wiadomo, drewniane posadzki są szczególnie cenione. Już od wielu lat goszczą one w naszych domach i mieszkaniach, a jednocześnie stają się synonimem elegancji, ponadczasowego piękna oraz trwałości. Dodatkowo drewniane podłogi są niezwykle solidne, zatrzymuje ciepło i posiadają właściwości akustyczne. Mimo tego, że kilka lat temu panował trend w układaniu płytek na podłogę, ciągle jednak drewno wykrywa i chętnie je wybieramy do wykończenia naszego lokum. Jednak warto wiedzieć o tym, że nawet drewno po wielu latach eksploatacji ulega zniszczeniu. By móc cieszyć się jego powtórnym pięknem, trwałością oraz ponadczasową elegancją i wieloma możliwościami aranżacyjnymi, konieczne może okazać się poddanie naszej posadzki renowacji. Jak tego możemy dokonać? Omówimy ten temat w dalszej części naszego tekstu.
Współczesne metody odnawiania drewnianych podłóg
O cyklinowaniu drewnianych posadzek z pewnością słyszał każdy. Zabieg ten kojarzy nam się z ogromnym bałaganem, koniecznością opuszczenia naszego mieszkania niejednokrotnie na długie tygodnie, a także mnóstwem kurzu i pyłu unoszącego się w powietrzu. Bardzo często po cyklinowaniu podłogi zmuszeni byliśmy do wykonania kompleksowego remontu naszego mieszkania. Malowanie ścian było nieuniknione, a późniejsze sprzątanie spędzało nam sen z powiek. Dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej, gdyż współczesne maszyny do cyklinowania, czyli cykliniarki wykonują swoją pracę bezpyłowo.
Rzecz jasna do tego zabiegu nadal musimy się odpowiednio przygotować, dlatego też konieczne może okazać się opuszczenie mieszkania, ale znacznie na krótszy czas, niż było to wymagana pod nastawnik. Ponadto również musimy zadbać o całkowite opróżnienie podłogi, dlatego też usunięcie wszystkich mebli i akcesoriów znajdujących się na posadzce będzie konieczne. Również wymagany jest demontaż listew przypodłogowych, które możemy odnowić cykliniarkę ręczną, lub wybrać do tego celu szlifierkę, albo po prostu zdecydować się na zakup nowych rozwiązań. Jednak kluczowe jest to, że aktualnie zabieg renowacyjny będzie trwał znacznie krócej, niż było to dotychczas. Bez względu na to, czy po renowacji podłogi zdecydujemy się na jej zabezpieczenie lakierem czy olejem, mieszkanie musimy opuścić na jakieś 3-4 dni do czasu zakończenia prac i wyschnięcia zabezpieczającego. Użytkowanie naszego lokum będzie możliwe już po niespełna tygodniu lub nawet wcześniej.
Podłogi lakierowane a posadzka olejowana
W przypadku podłóg olejowanych możemy liczyć na to, że cały proces odnawiania będzie przebiegał to szybciej i łatwiej. Tak naprawdę istotne jest tutaj to, że mamy kluczy czas pomiędzy nanoszeniem kolejnych warstw, które mają na celu zabezpieczyć nasze drewno. Na rynku znajdziemy takie rozwiązania, które możemy nanosić powtórnie już po upływie nawet 4. godzin, a zazwyczaj naszą posadzkę zabezpiecza się dwoma warstwami.
Kiedy zdecydujemy się na to, by odnowić naszą podłogę lakierowaną i również później chcemy zabezpieczyć ją takim środkiem do drewna, musimy pamiętać o tym, że na opakowaniach wybranych przez nas rozwiązań znajdziemy informację o konkretnym stosowaniu. Zazwyczaj w przypadku nakładania kolejnych warstw należy odczekać kilka godzin, ale niekiedy fachowcy wydłużają ten czas nawet do kilkunastu. Oczywiście nie możemy przekraczać tutaj pewnej doby, gdyż dojdzie do zbytniego utwardzania lakieru, a tym samym stracimy jego istotne właściwości. Lakierowanie podłóg odbywa się w ten sposób, że nakładamy odpowiedni podkład i tworzymy kolejne warstwy zabezpieczające z lakieru.
Śmiało możesz zatem przyznać, że za renowacje w naszej drewnianej posadzki powinniśmy zarezerwować sobie około trzech lub czterech dni, aby mieć pewność, że wszystkie działania zostały wykonane solidnie i z zachowaniem należytych odstępów czasu. Należy również zadbać o odpowiednią wentylację w pomieszczeniu.
Podsumowanie
Współczesne cyklinowanie podłogi przebiega zupełnie inaczej niż to, które pamiętamy sprzed kilkunastu lat. Dzięki temu, że na rynku dostępne są cykliniarki bezpyłowe, możemy liczyć na zachowanie czystości przynajmniej w stopniu umiarkowanym, a wszystkie prace będą przeprowadzone możliwie jak najszybciej, oczywiście przy zachowaniu wysokiej jakości świadczonych usług. Niewątpliwie renowacja podłogi możemy wykonać samodzielnie, ale zajęłoby mam to dużo więcej czasu, a także wymaga od nas doświadczenia i specjalistycznej wiedzy. Dlatego też skorzystanie z pomocy doświadczonych fachowców niewątpliwie będzie słusznym rozwiązaniem.