Dom MieszkanieBudowa

Dom ekologiczny – podstawowe rozwiązania instalacyjne

dom ekologiczny instalcje technologie Dom ekologiczny - podstawowe rozwiązania instalacyjne

Dom ekologiczny to budynek, który jest przyjazny dla środowiska i w którym dąży się do energooszczędności rozumianej jako oszczędne wykorzystywanie zasobów wodnych, ograniczenie wydatkowania energii elektrycznej z sieci na rzecz własnej produkowanej przez instalację fotowoltaiczną, a także ekologiczne ogrzewanie budynku. Warto poznać podstawowe rozwiązania instalacyjne w domu ekologicznym.

Czym charakteryzuje się dom ekologiczny?

Za domy ekologiczne uznawane są budynki energooszczędne i pasywne. Warto podkreślić, że od 2021 r. wszystkie nowo budowane domy muszą być przynajmniej energooszczędne. W takich budynkach wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną nie może być wyższy niż 70 kWh/m2 przez rok. W związku z tym stosuje się materiały budowlane, ocieplenia, a także instalacje, które pomagają spełnić te wymogi. Warto podkreślić, że budynek pasywny musi być zasilany energią odnawialną. Dobrze jest zatem poznać rozwiązania, które czynią dom ekologicznym. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat technologii do ekologicznego domu, to sprawdź informacje na stronie: https://eko360.pl/dom-ekologiczny-czym-sie-charakteryzuje-materialy-urzadzenia-technologie/.

Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne – tania energia elektryczna i ciepła woda bez korzystania z kotłów na paliwo stałe

Instalacje fotowoltaiczne są w Polsce bardzo popularne już od kilku lat. Dzięki nim można realnie obniżyć rachunki za energię elektryczną i wytworzyć własną energię ze słońca, przekształconą w prąd przy użyciu falownika. Nadwyżki wyprodukowanej energii można oddać do sieci i korzystać z nich w miesiącach, gdy słońca jest mniej i nie można wyprodukować optymalnej ilości energii. Na jednym dachu może znaleźć się instalacja fotowoltaiczna i kolektory słoneczne. Te systemy często są mylone, a kolektory, choć wizualnie są podobne, służą do ogrzania CWU. Dzięki temu nie trzeba korzystać z bojlera albo można ograniczyć użytkowanie kotła, który służy także do ogrzania wody w miesiącach letnich i przejściowych.

Pompa ciepła i wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – ekologiczne ogrzewanie domu i zdrowy mikroklimat

EKOdom może powstać dzięki ekologicznemu ogrzewaniu. W ten sposób nie wytwarza się spalin, które zatruwają atmosferę. Oczywiście takim ogrzewaniem jest pompa ciepła. Pobiera ona energię z gruntu, powietrza czy też wód podziemnych i przekazuje ją do instalacji grzewczej. Jest to rozwiązanie bardzo efektywne. Świetnie współpracuje z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Skoro już o niej mowa, to warto podkreślić, że pozwala zapewnić w domu zdrowy mikroklimat, a dzięki zastosowaniu odpowiednich filtrów, powietrze wolne od bakterii, alergenów, czy smogu. Nie ma się już wtedy dylematu – wietrzyć czy nie wietrzyć, gdy poziom pyłu zawieszonego przekracza dopuszczalne normy, gdyż w ramach wentylacji mechanicznej z rekuperatorem nie ma potrzeby otwierania okien, by dostarczyć świeże powietrze do domu. Jednocześnie wentylacja odzyskuje ciepło z powietrza wywiewanego. W związku z tym nie ma efektu obniżenia temperatury przez wietrzenie, nie włącza się urządzenie grzewcze i oszczędza się na ogrzewaniu.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków i zbiorniki na deszczówkę – brak degradacji środowiska i wykorzystanie jego zasobów

W ekologicznym domu, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej, warto zamiast na szambo, zdecydować się na przydomową oczyszczalnię ścieków. To rozwiązanie droższe, ale wygodniejsze. Ścieki muszą być też rzadziej odpompowywane przez wóz asenizacyjny. Ścieki nie przedostają się do gruntu i nie zanieczyszczają środowiska. Warto postawić też na naziemny lub podziemny zbiornik na deszczówkę. Wodę opadową można wykorzystywać do podlewania ogrodu, a przy odpowiedniej instalacji także do zasilania sprzętów w domu takich jak pralka czy zmywarka.

Powiązane posty
Dom Mieszkanie

Jak udekorować dom na święta?

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, który chcemy spędzać w przytulnym, magicznie udekorowanym otoczeniu. Jednym z popularnych trendów dekoracyjnych są skarpety świąteczne…
Budowa

Porównanie materiałów izolacyjnych do domu - styrodur czy styropian Swisspor EPS 100?

Izolacja termiczna to jeden z kluczowych elementów nowoczesnego budownictwa, wpływający na komfort, oszczędność energii i trwałość konstrukcji. Dwa popularne materiały wykorzystywane w…
Budowa

Dlaczego warto wybrać szalunki ścienne do budowy?

Szalunki ścienne to kluczowy element podczas budowy różnorodnych obiektów – od domów jednorodzinnych po bardziej skomplikowane budynki przemysłowe. Wybór odpowiednich szalunków to…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *