Technologia w dzisiejszych czasach przynosi nam innowacyjne rozwiązania w wielu dziedzinach. Jednym z nich jest ogrzewanie naszego domu bądź mieszkania. Poza tradycyjnymi sposobami, takimi jak grzejniki lub podłogowe systemy grzewcze, istnieją zupełnie nowe metody, które dopiero wchodzą na rynek. Wśród nich jest ogrzewanie podczerwienią. W dalszej części artykułu dowiesz się wszystkiego na temat tego nowatorskiego sposobu na ogrzewanie danego miejsca.
Ogrzewanie podczerwienią – czym jest?
Nowoczesne i energooszczędne ogrzewanie podczerwienią jest innowacyjnym systemem, który stanowi rewolucję na rynku grzewczym. Dzięki zastosowaniu najnowszej technologii uzyskujemy możliwość uzyskania właściwej temperatury w każdym wnętrzu, przy jednoczesnym zachowaniu przystępnych kosztów eksploatacji. Jednym z kluczowych segmentów, który wyróżnia ten sposób ogrzewania, jest jego wysoka skuteczność. Metoda ta jest całkowicie pozbawiona strat emisyjnych.
Ta metoda ogrzewania wykorzystuje promieniowanie podczerwone, które rozchodzi się po wnętrzu pomieszczenia, nagrzewając konstrukcję budynku, meble i wyposażenie. Następnie, ciepło jest oddawane do wnętrza pomieszczenia, ogrzewając powietrze. W ten sposób można uzyskać równomierny rozkład temperatury w całym wnętrzu.
Panele grzewcze
Panele grzewcze pełnią ważną funkcję w całym systemie ogrzewania, gdyż emitują promieniowanie podczerwone. Są więc kluczowym elementem, który umożliwia zwiększenie temperatury w pomieszczeniach. Panele grzewcze pełnią jednak również ważną funkcję estetyczną, ze względu na swój atrakcyjny design. Spełnią się więc doskonale jako ozdoba w pomieszczeniu zaaranżowanym w nowoczesnym stylu.
Grzejniki na podczerwień cechują się tym, że są niezwykle cienkie. Do ich wykonania stosuje się różnorodne materiały, takie jak metal, ceramikę bądź szkło. Panele grzewcze różnią się długością wiązki podczerwieni i wyróżnić możemy modele z długą, krótką lub średnią podczerwienią. Długa podczerwień zalecana jest do pomieszczeń mieszkalnych, podczas gdy krótka i średnia do hal, magazynów i budynków o wysokiej kubaturze.
Folie i maty grzewcze
Folie i maty grzewcze umożliwiają wykonanie ogrzewania podłogowego w oparciu o podczerwień. Folia grzewcza dostępna jest w dwóch wariantach: na metry bądź w rolkach. Jest ona stosowana w pomieszczeniach, gdzie położone mają zostać panele, deska barlinecka bądź parkiet. Matę grzewczą można z kolei zastosować na posadzce, którą następnie należy pokryć wylewką bądź klejem, na co osadzić można płytki ceramiczne, kamień bądź gres. Mata grzewcza wykonana jest z włókna szklanego i zawiera w sobie przewód grzewczy.
Tego rodzaju rozwiązanie wiąże się z niezwykle niskimi kosztami inwestycji i eksploatacji. Jest to więc duża oszczędność w porównaniu do innych systemów tego typu. Co więcej, rozwiązanie to jest niemal bezawaryjne, co wiąże się z brakiem konieczności jakiegokolwiek serwisowania w późniejszych latach. Doskonała trwałość tego systemu ogrzewania daje perspektywę na spokojne korzystanie z niego przez wiele lat.
Ogrzewanie na podczerwień – najtańsze źródło ciepła do domu, mieszkania i biura
Ogrzewanie na podczerwień jest więc doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich, umożliwiający równomierne ogrzanie dowolnego pomieszczenia, co daje idealny komfort techniczny. Doskonale sprawdzi się nie tylko w domu i w biurze, ale również na hali bądź w magazynie. Ogrzewanie podczerwienią jest więc sposobem zarówno na przyjemne odczucie ciepła, jak i na radykalne zmniejszenie kosztów energii.
Wszystko to sprawia, że warto zainteresować się tego rodzaju systemem ogrzewania i rozważyć tę inwestycję u siebie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na ten artykuł, który daje jeszcze szerszy obraz korzyści płynących z ogrzewania podczerwienią.