Wybór odpowiedniego projektu domu jest jedną z najważniejszych decyzji, które musi podjąć inwestor planujący budowę własnej nieruchomości. Obecnie dostępne są liczne rozwiązania gotowe, co znacząco zwiększa możliwości dopasowania planowanego budynku do własnych preferencji. Pod uwagę warto jednak wziąć wiele istotnych czynników, które w ostateczności wpływają na koszty inwestycji, przebieg prac budowlanych czy sam komfort korzystania z domu.
Dopasowanie projektu do działki
Projekt domu powinien być przede wszystkim dobrze dopasowany do parametrów działki. Warunki dostępnego terenu wpływają na szereg parametrów budynku, włącznie z orientacją względem stron świata czy powierzchnią zabudowy. Wytyczne pod tym względem powinny być zawarte w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Jeżeli dla działki nie wydano takiego dokumentu, trzeba zwrócić się do urzędu o dostarczenie indywidualnej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu. Na tej podstawie ustalane są konkretne wytyczne względem wznoszenia budynków na danym terenie. MPZP może zawierać informacje dotyczące umiejscowienia domu względem granic czy innych zabudować, wysokości całkowitej budynku, szerokości elewacji frontowej, liczby kondygnacji, rodzaju pokrycia czy kąta nachylenia połaci dachowych.
Projekt domu a koszty
Projekty domów różnią się między sobą także pod względem kosztów, jakie są niezbędne do wykonania danego budynku. Kwestia ta pozostaje nie bez znaczenia w przypadku ograniczonego budżetu. O kosztach decyduje jednak nie tylko wielkość planowanego domu, ale też wiele innych czynników. Aby ograniczyć wydatki, warto wziąć pod uwagę projekty domów jednorodzinnych tanich w budowie. Takie obiekty cechują się niewielką powierzchnią zabudowy, a także prostą i zwartą bryłą o rzucie prostokąta. Tanie domy mają zwykle płaski lub dwuspadowy dach, a ponadto nie dysponują podpiwniczeniem czy garażem wolnostojącym. O kosztach warto pomyśleć również pod kątem przyszłej eksploatacji. Praktycznym rozwiązaniem mogą się okazać gotowe projekty domów oferowane przez firmę New-House. Na ich podstawie da się zrealizować budynek pasywny i energooszczędny, a tym samym obniżyć wydatki.
Projekty domów a wygoda i funkcjonalność
Nowoczesne projekty domów są opracowywane w taki sposób, aby gotowe budynki zapewniały mieszkańcom dużą wygodę i funkcjonalność. Pod tym względem warto zwrócić uwagę zwłaszcza na wielkość domu, która musi być proporcjonalna do liczby użytkowników i uwzględniać potencjalne zmiany w życiu rodzinnym. Wszyscy domownicy muszą posiadać własną przestrzeń, a także wystarczającą ilość miejsca na rzeczy. Przy wyborze projektu warto zwrócić uwagę na różne aspekty, takie jak chociażby dostępność pomieszczeń gospodarczych, połączenie tarasu z salonem czy dogodny układ ciągów komunikacyjnych. Duże znaczenie ma też ogólne zagospodarowanie wnętrza. Aby zapewnić komfort domownikom, warto wybrać projekt zakładający po jednej sypialni dla każdego domownika, jedną dodatkową sypialnię dla gości, jeden wspólny pokój dzienny oraz jedną łazienkę na każde dwie osoby. Nie bez znaczenia pozostają różne indywidualne potrzeby, nierzadko wymagające uwzględnienia np. dodatkowego pokoju na domowe biuro.
Projekt domu a kwestie estetyczne
Projekty domów jednorodzinnych warto przeglądać również pod kątem estetycznym. Obecnie dużym powodzeniem cieszą się zarówno minimalistyczne budynki o nowoczesnej architekturze, jak i bardziej klasyczne obiekty. Do wyjątkowo atrakcyjnych wizualnie należą inwestycje przypominające efektowne rezydencje, których realizację umożliwia odpowiednio dobrany projekt willi. Kwestia stylistyki nie zawsze jednak pozostaje po stronie inwestora, ze względu na wytyczne zawarte w MPZP lub decyzji o warunkach zabudowy. Nawet jeżeli takie zalecenia nie występują, warto dopasować styl domu do architektury innych budynków w najbliższym otoczeniu. Na uwagę pod tym względem zasługują również dodatkowe udogodnienia i urozmaicenia. Wielu inwestorów decyduje się chociażby na projekty domów z antresolą, która prezentuje się wyjątkowo efektownie.