Zarówno w blokach mieszkalnych, jak i w domach jednorodzinnych oraz wielu innych budynkach, może pojawić się wilgoć. Zastanawiasz się, czy konieczne jest wtedy podjęcie interwencji? Nie wiesz, jak sprawdzić, czy w obiekcie pojawił się nadmiar wody w ścianach? A może szukasz optymalnego sposobu radzenia sobie z tym problemem? Jeśli na którekolwiek z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.
Czy osuszanie budynku jest konieczne – jak to sprawdzić?
Jak się okazuje, identyfikacja wilgoci jest bardzo prosta. Najczęściej nie trzeba wcale podejmować żadnych specjalnych działań – obecność wody w murach sama da o sobie znać. Pierwszym objawem jest nieprzyjemny zapach unoszący się w pomieszczeniu. Z czasem może także dojść do rozwoju grzyba lub pleśni na ścianach. Jeśli wilgoci jest dużo lub znajduje się w murach od dłuższego czasu, mogą pojawić się uszkodzenia struktury budynku.
Należy zaznaczyć, że choć są to relatywnie rzadkie przypadki, czasami dostrzeżenie wilgoci nie jest aż takie proste. Dlatego w przypadku obiektów szczególnie narażonych na pojawienie się tego zjawiska, należy poddawać je regularnym kontrolom przeprowadzanym przez specjalistów. Mowa tutaj głównie o starszych budynkach, których izolacja może nie być idealna. Ważne jest wtedy, aby sprawdzać, czy nie dochodzi do podciągania kapilarnego, czyli problemu z podchodzeniem wody z gruntu. Zjawisko to jest konsekwencją jednoczesnej obecności w gruncie wody deszczowej lub pochodzącej ze źródeł podziemnych i nieszczelnej izolacji.
Wilgoć jako poważne zagrożenie
Pamiętaj, że wilgoć to zagrożenie, którego nie należy lekceważyć. Powyżej wymieniliśmy już najbardziej podstawowe konsekwencje jej zalegania w murach. Jedną z nich jest rozwój grzyba i pleśni, czyli organizmów stanowiących poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Wdychanie zarodników grzybów i pleśni może wywoływać poważne schorzenia układu oddechowego i układu krążenia. Ponadto wilgoć prowadzi do stopniowej destrukcji obiektu. Nie trzeba też chyba wspominać, jak niekomfortowe jest funkcjonowanie w obiekcie, w którym unosi się nieprzyjemny zapach wilgoci, a swobodne oddychanie jest niemożliwe.
Sposoby radzenia sobie z wilgocią
Dzisiaj istnieje wiele sposobów radzenia sobie z problemem wilgoci. Aby wybrać właściwą metodę walki, należy najpierw zidentyfikować źródło kłopotów. Jeśli jest to zalanie z uszkodzonej instalacji wodnej, bądź wskutek nieroztropnego działania sąsiada, wystarczy wykorzystać osuszacze. Jednak czasami problem jest trwały, jak ma to miejsce choćby w przypadku wspomnianego podciągania kapilarnego. W takiej sytuacji konieczne jest ponowne wykonanie izolacji. Jak to zrobić? Najlepiej poprzez podcinanie, a więc prosty zabieg, polegający na poziomym cięciu w murach. W szczelinie umieszcza się płytę izolacyjną, zabezpiecza się ją klinami przed osiadaniem i gotowe – obiekt jest chroniony przed wilgocią przez następne kilkadziesiąt lat.
Jak widzisz, problemu wilgoci nie można bagatelizować. Dostrzeżenie tego kłopotu jest proste, co oznacza możliwość szybkiej interwencji. Natomiast w jaki sposób przeprowadzić osuszanie budynku? To już zależy od tego, z jakiego powodu się ona pojawiła.