Antresola to jedna z bardziej nowoczesnych metod wykorzystania wolnej przestrzeni w pomieszczeniu. Odpowiednio zaaranżowana pozwoli na wygospodarowanie dodatkowego miejsca na sypialnię lub domowe biuro zarówno w wysokich, jak i niskich wnętrzach. Jest to doskonały sposób na powiększenie powierzchni swojego obecnego mieszkania. Wybranie rodzaju antresoli zależy od jej przeznaczenia, wysokości ścian i rozmiaru powierzchni pomieszczenia.
Antresola – zastosowanie
Coraz powszechniejszy staje się montaż antresoli w salonach i sypialniach. Najlepiej przystosowane do tego są wysokie pomieszczenia, w których rozmiar powierzchni nie jest wystarczający. Odpowiednia odległość między poszczególnymi poziomami pozwoli na wygodne użytkowanie dodatkowego miejsca. W przypadku standardowych mieszkań, antresolę można wykorzystać jako podest pod łóżko lub dodatkową biblioteczkę. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest na przykład budowa antresoli w pokoju dziecięcym, którego powierzchnia nie mieści wszystkich potrzebnych mebli. W tej sytuacji warto zastanowić się nad zaaranżowaniem łóżka na dodatkowym poziomie, pod którym można postawić szafę, komodę lub biurko, zwiększając tym samym wolną przestrzeń.
O czym należy pamiętać przed zamontowaniem antresoli?
Montaż antresoli niesie ze sobą kilka ważnych aspektów, o których nie należy zapominać. Niezadbane poszczególne kwestie będą skutkować w przyszłości niewygodną w użytkowaniu dodatkowego poziomu.
Wysokość i układ pomieszczenia to pierwszy problem do rozważenia. Jeśli w pokoju o standardowej wysokości zdecydujemy się na zamontowanie poziomu przeznaczonego do pracy biurowej, korzystanie z przestrzeni pod antresolą może okazać się uciążliwe. W przypadku niskich mieszkań antresola będzie dobrym rozwiązaniem dla dodatkowej kameralnej sypialni, która nie musi liczyć odpowiedniej wysokości. Nie zdominuje ona pomieszczenia, dzięki czemu będzie dobrze komponować się z pozostałym wystrojem. Ponadto należy pamiętać o przeznaczeniu dodatkowego miejsca na schodki lub drabinę, które pozwolą na swobodne przemieszczanie się między poziomami.
Równie ważny jest rodzaj ścian, na których ma zostać oparta konstrukcja antresoli. Dobrze jest sprawdzić przed zaplanowaniem projektu ich stan, który będzie wskazówką do dalszych działań. W przypadku ścian o widocznych uszkodzeniach, które zostały jedynie zakamuflowane, montaż antresoli nie jest dobrym pomysłem. Wymaga on solidnego i wytrzymałego podparcia, odpornego na duże obciążenie. W przypadku niepewności warto zapytać specjalistę, by uniknąć rozczarowania i niepotrzebnych kosztów.
Budowa antresoli
Samodzielna budowa antresoli wymaga przynajmniej minimalnego rozeznania w budowie różnych konstrukcji. Bez tej wiedzy nie jest możliwe zamontowanie bezpiecznego poziomu, który będzie służył przez wiele lat. W tej kwestii dobrze jest poradzić się odpowiedniej firmy lub zatrudnić specjalistów, którzy pomogą profesjonalnie zbudować wymarzoną antresolę. Wykształceni pracownicy będą w stanie odpowiednio dobrać wszystkie materiały oraz wykonać projekt z bardzo dobrym efektem końcowym. Pozwoli to również uniknąć zbędnych wysiłków, a specjaliści będą w stanie zauważyć wiele istotnych aspektów, które zazwyczaj są pomijane podczas budowy. Jeśli jednak ktoś pragnie wziąć sprawy w swoje ręce, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.
Samodzielny zakup materiałów powinien opierać się w głównej mierze na ich wytrzymałości i jakości, a nie na wyglądzie surowców. O estetykę należy dbać w ostatnim etapie planowania projektu, po dobraniu odpowiednich materiałów. Dobrze jest sprowadzać surowce ze sprawdzonego źródła, które przeprowadza solidne testy na swoich produktach. Preferowane drewno do tego rodzaju konstrukcji to jesion, buk lub dąb. Jest ono najbardziej wytrzymałe, a przy okazji zachowuje wysokiej jakości względy estetyczne. Można także zdecydować się na budowę antresoli z metalowych części. Jest to najczęściej stosowany materiał przy budowie antresoli, która ma służyć jako dodatkowe biuro lub pokój.
Każda budowa powinna opierać swoje kolejne etapy na dobrze rozplanowanym projekcie. Po zamówieniu odpowiednich surowców możemy przystąpić do wiercenia dziur w ścianach i kolejno do mocowania belek. Następnym krokiem będzie wykończenie zamontowanych belek i przygotowanie otoczenia – wyrównanie, malowanie i tynkowanie. Przedostatnim etapem jest przygotowanie podłogi antresoli, po którym zostaje jedynie przyłączenie wejścia w postaci drabinek lub schodków.
Antresola – czy warto?
Antresola to zdecydowanie warty zainteresowania sposób na dodatkowe zagospodarowanie wolnej przestrzeni w mieszkaniu. Dzięki montażu dodatkowego poziomu, pomieszczenie nie wydaje się już tak ściśnięte, jak wcześniej. Odpowiedni montaż i dobranie surowców pozwoli na kreatywny wystrój pokoju, którego klimat staje się bardziej przytulny i komfortowy. Konstrukcja może posłużyć na wiele różnych sposobów. Najczęściej spotykanymi pomysłami to aranżacja antresoli na kameralną sypialnię lub komfortowe miejsce do pracy.
Antresola i zagadnienia z nią związane zostały świetnie opisane w artykule: https://domnanowo.pl/antresola