Site icon Przyjazne Wnętrze

Co to znaczy, że dom jest inteligentny?

adobestock 378969966 Co to znaczy, że dom jest inteligentny?

Smart home to pojęcie, które coraz częściej pojawia w naszym otoczeniu, bo rozwiązań technologicznych, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie jest coraz więcej. Jedne pozwalają oszczędzić czas, drugie dbają o bezpieczeństwo domowników, a jeszcze inne ułatwiają dopinanie domowego budżetu w sytuacji nieustannie zwiększających się kosztów jego utrzymania. Na jakie korzyści można liczyć, decydując się na rozwiązania smart we własnym domu?

Inteligentny dom, czyli jaki?

Inteligentny dom to budynek, który został zintegrowany z instalacjami odpowiedzialnymi za sterowanie różnymi urządzeniami w domu. Wyposażeniem inteligentnego domu można zarządzać za pomocą smartfonu. Istotą smart domu jest zwiększenie wygody użytkowania oraz możliwość obniżenia kosztów eksploatacyjnych poprzez zastosowanie smartnych rozwiązań

Jak działa inteligentny dom?

Wyobraź sobie, że wracasz do domu po kilkugodzinnej nieobecności. Brama wjazdowa, drzwi zewnętrzne i rolety same się otwierają. Dodatkowo, w upalny dzień klimatyzacja zostaje uruchomiona o odpowiedniej porze, żeby na czas Twojego powrotu temperatura w pomieszczeniach była optymalna.

Przed chwilą wyłączyła się również zmywarka, a z pralki można już przełożyć czyste ubrania do wysuszenia. Korzystając ze smartfonu możesz też zawczasu podgrzać w piekarniku zapiekankę z kurczakiem.

Brzmi jak scenariusz z filmu science fiction, ale takie możliwości są już codziennością. To tylko kilka z przykładów na to, jak może działać inteligentny dom.

Zalety posiadania inteligentnego domu

Instalacja inteligentnych urządzeń sprawia, że codzienne życie staje się łatwiejsze. Pewne czynności można zautomatyzować i zaprogramować, np. aby dostosowywały się do Twoich potrzeb. W efekcie rozwiązania smart home niosą ze sobą wiele korzyści, które zwiększają komfort, wygodę a jednocześnie pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze.

Zaawansowane systemy zabezpieczeń przekładają się także na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa. Dzięki dwukierunkowej komunikacji, z dowolnego miejsca na świecie możesz sterować kamerami monitoringu, czujnikami ruchu, alarmami czy zamkami elektronicznymi. Wyjeżdżając na urlop, możesz pozostawić swój dom odpowiednio zaprogramowany.

Symulując obecność domowników, każdego dnia o określonych porach, system prześle odpowiedni sygnał do urządzeń i otworzy lub zamknie za Ciebie rolety zewnętrzne, zapali lub zgasi światło w pomieszczeniach – zupełnie tak, jakby wszyscy byli na miejscu. Zgodnie z codzienną rutyną.

Efektywne zarządzanie wydajnością energetyczną urządzeń może wpłynąć na wysokość rachunków. Przykładów i pomysłów może być tu wiele, m.in. odpowiednio zaprogramowane inteligentne oświetlenie może włączać się tylko, jeśli ktoś jest w pomieszczeniu, a ogrzewaniem możemy sterować też zdalnie, np. obniżając temperaturę, gdy nikogo nie ma w domu. Niewątpliwą zaletą smart home jest również jego elastyczność. Inteligentny dom można zaprogramować według osobistych preferencji. W dowolnym momencie można łączyć, dodawać i odejmować urządzenia, które wchodzą w skład zintegrowanego systemu: rozbudować i dopasować tak, aby zaspokojone zostały indywidualne potrzeby domowników.

Czym można sterować w inteligentnym domu?

Zaletą inteligentnego domu jest to, że nie ma potrzeby inwestowania w specjalistyczne okablowanie oraz kosztowne interfejsy w wielu miejscach. Zintegrowany system działa bezprzewodowo, zdalnie i automatycznie. W układ domu inteligentnego możemy włączyć nieskończoną ilość urządzeń, m.in.:

Nie musisz od razu wydawać fortuny, aby przemienić swój dom w smart home. Zacznij od drobnych rzeczy (np. od wykorzystywania smartfonu do sterowania telewizorem jak pilotem) i krok po kroku zwiększaj wygodę, energooszczędność i bezpieczeństwo domowego azylu. Z pewnością Ci się to opłaci.

*Artykuł powstał w ramach odpłatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

**Zdjęcie poglądowe Adobe Stock.