Site icon Przyjazne Wnętrze

Czym jest Styl Domu Rzemieślniczego i dlaczego jest dziś popularny?

dom w stylu rzemieślniczym

Dom w stylu rzemieślniczym, znany również jako American Craftsman, jest stylem architektonicznym, który narodził się pod koniec XIX wieku z American Arts and Crafts Movement. To była w tym czasie nieodłączna część początków praktycznych umiejętności, które obejmowały projektowanie wnętrz, projektowanie krajobrazu, sztuki dekoracyjne i użytkowe na amerykańskiej krajowej scenie architektonicznej.

Te rzemieślnicze domy zyskały pewną poważną popularność niemalże od razu, gdy zaczęły się pojawiać, dzięki ich czystym układom i spektakularnemu połączeniu antycznych angielskich domów epoki wiktoriańskiej i nowoczesnych projektów. Przyniosło to piękno ozdobnych wiktoriańskich form z wiosenną świeżością nowoczesnych projektów.

Popularność i styl domów rzemieślniczych w dzisiejszych czasach

To, co się stało, było spowodowane tym stylem, coraz więcej ludzi zgłaszało się do inwestowania i tworzenia tych pięknych struktur w masowej produkcji. Nie tylko miały one bardzo współczesny wygląd i klimat, ale również były niezwykle trwałe i miały głęboki charakter.

Tak więc, gdy świat stawiał pierwsze kroki w odejściu od wiktoriańskich wpływów, domy American Craftsman zapewniły im znacznie czystszy, nowoczesny wygląd, który był zaklęciem powitalnym i zastąpił dotychczasowe wiktoriańskie falbanki.

Historia domu rzemieślniczego

Najciekawsze w pochodzeniu domów rzemieślniczych jest to, że styl ten zrodził się z końca XIX wieku w brytyjskim ruchu społecznym. W tym czasie Wielka Brytania przechodziła przez wszystkie bezpośrednie skutki Rewolucji Przemysłowej bardziej dotkliwie, niż jakikolwiek inny kraj w tym czasie w historii.

Przeciwstawny Ruch Sztuki i Rzemiosła w tym czasie był jednym z najbardziej krytycznych momentów w historii architektury. Ruch ten koncentrował się na odrzuceniu wszelkich śladów nowego i masowo produkowanego stylu budowlanego na rzecz wyrobów wykonywanych ręcznie przez rzemieślników.

Ruch ten ostatecznie przeniknął Amerykę na przełomie wieków, pod zręcznym kierownictwem Gustava Stickleya, założyciela i redaktora magazynu The Craftsman. Jego publikacja sprzedawała projekty domów, które były projektowane w stylu Art and Crafts. Jego motywem było uczynienie „poważnej architektury” dostępną dla szerszej masy.

Termin rzemieślniczy był pierwotnie zarezerwowany dla domów, które zostały zbudowane według jednego z planów Stickley’a. Ewoluowało ono jednak i rozrosło się, by dziś określić pewien styl architektoniczny.

Obecnie domy rzemieślnicze są identyfikowane na podstawie pewnych wspólnych cech. Każda z tych cech zawiera jednak, w odróżnieniu od innych, wyłącznie indywidualny szczegół, który sprawia, że wszystkie układy są absolutnie wyjątkowe i niezwykle funkcjonalne dla ich właścicieli. I właśnie tak wyobrażał sobie to Stickley.

Ruch rzemieślniczy wywyższał, akcentował i sławił ciężko wypracowane dobra i budynki. Było to o wiele bardziej faworyzowane niż przedmioty produkowane masowo. W pewnym sensie można więc powiedzieć, że ruch ten powstał jako bezpośrednia riposta i kontrreakcja na wyidealizowane, XIX-wieczne wiktoriańskie domy, które emanowały surowym powietrzem ortodoksyjnych manier i konwencji.

Rosnąca popularność domów rzemieślniczych

Popularność domów rzemieślniczych mogła być akredytowana przez samego Stickleya. Uważa się, że zainspirowały go projekty bungalowów, które widział podczas swoich podróży do Indii. Po powrocie opublikował o nich również artykuł, a kilku amerykańskich architektów zdecydowało się pójść w jego ślady.

To, co inspirowało i trafiało w jego akord, to przede wszystkim zupełna prostota tych bungalowów. Nie były one podobne do niczego, co wiktoriańska architektura narzucała wcześniej masom i architektom tamtych czasów.

Istotnym aspektem wszystkich tych domów było to, że w przeciwieństwie do elitarnego powietrza, które zawisło nad wiktoriańskimi domami, domy rzemieślników były w rzeczywistości uważane za tak funkcjonalne, jak to możliwe dla mas, były to rezydencje stworzone dla klasy robotniczej.

Podczas gdy wiktoriańska architektura podkreślała i kładła duży nacisk na estetykę, ornamentację i ogólną wielkość konstrukcji, układ architektoniczny domów rzemieślniczych, zgodnie z planem Stickley’a, skupiał się głównie na funkcjonalności konstrukcji.

Domy te były, ujmując to tak: małe, słodkie i nieskomplikowane. Były bardzo łatwe w utrzymaniu, co przełożyło się w dużej mierze na ich atrakcyjność i urodę.

Domy rzemieślników przyciągały tym samym ciężko pracujące jednostki. Główną zasługę popularności tych domów wśród klasy robotniczej miało zrównoważone podejście, które było brane pod uwagę.

W przeciwieństwie do wyszukanego stylu wiktoriańskiego, który podnosił ogólne koszty budowy do niezwykle wygórowanego poziomu, domy rzemieślnicze były znacznie tańsze w budowie, a nawet modernizacji.

I właśnie dlatego domy w stylu rzemieślniczym są jeszcze bardziej pożądane w obecnych czasach, biorąc pod uwagę sytuację ekonomiczną większości ludności. Jednak najatrakcyjniejszą jego częścią jest to, że w żaden sposób nie zmniejsza estetycznego wyglądu tych domów. Przynosi on pięknie schludny i czysty design, który prezentuje świeże, nowe podejście do nowoczesnej architektury.

To bardzo nowoczesne oderwanie od surowych, zabytkowych projektów pozwoliło na piękne i płynne przejście do współczesnego i samoodnawiającego się układu architektonicznego.

Niektóre z kluczowych cech charakterystycznych domów w stylu rzemieślniczym

Najbardziej widoczną cechą domów w stylu rzemieślniczym są niskie spadziste linie dachów, które są zazwyczaj zaprojektowane w trójkątny dwuspadowy lub czterospadowy wzór. Wyglądają one bardzo komfortowo, podkreślając przytulną, zwartą strukturę mieszkalną bez zbytniego narzucania się i utrudniania dostępu.

Szerokie okapy

Zwisające, szerokie okapy domów w stylu rzemieślniczym są dopełnieniem niskich, dwuspadowych szczytów konstrukcji. To równoważy ogólne wymiary górnej części domu bez utraty proporcji między dachem a główną konstrukcją. To również sprawia, że dom jest łatwy w utrzymaniu podczas niesprzyjającej pogody.

Odsłonięte krokwie pod okapem

Jest to wyjątkowy aspekt, charakterystyczny dla tego typu domów. Odsłonięte krokwie pod okapem wyglądają bardzo przyjaźnie w przytulnej atmosferze, gdzie można się spodziewać, że nadal znajdziemy kilka zabytkowych elementów lub dodatków.

Zadaszony ganek

Zadaszone przednie ganki domów nie tylko wyglądają cudownie i służą jako piękne, spokojne miejsca do wypoczynku, ale także chronią dom przed bezpośrednim ciepłem słońca, jak również ulewą. Są to jedne z najbardziej pożądanych cech domów rzemieślniczych, które dają podwójną korzyść w postaci piękna i funkcjonalności.

Symetryczne ustawienie filarów przy wejściu

Oparte na filarach wejście do domów nadaje im bardzo schludny i czysty wygląd. Są to niektóre z wyraźnie nowoczesnych i minimalistycznych aspektów tych domów. Funkcjonalnie, taki układ zapewnia dobrze wyważoną i proporcjonalną ogólną strukturę, która doskonale chroni dom przed wszelkiego rodzaju gwałtownymi atakami klimatycznymi.

Podwójnie zawieszone okna

Zrywając z wysokim i ozdobnymi wiktoriańskimi oknami, domy rzemieślnicze przynoszą bardzo prosty projekt swoich wzorów okiennych. Podwójnie wiszące okna nadają prosty wygląd, zwłaszcza z powodu oddzielnych szyb, które znajdują się na górnej i dolnej części tych okien. Są one łatwiejsze do naprawy oraz otwierania i zamykania, w przeciwieństwie do cięższych, zabytkowych okien wiktoriańskich.

Pojedyncze, wystające okna dachowe

Pojedyncze, wystające okna dachowe są piękną i bardzo przytulną cechą tych domów. Co ciekawe, są one również czymś, co w pewien sposób honoruje tradycyjne układy zabytkowe. Te lukarny na dachach domów nie tylko wyglądają estetycznie, ale również służą jako mile widziany dodatek do przestrzeni widokowej na poddaszu.

Widoczne kominki

Domy rzemieślnicze są wyposażone w charakterystyczne, integralne kominki, które zajmują znaczną przestrzeń w głównej części mieszkalnej. To daje z ogromnie kameralne i przytulne uczucie, utrzymując ciepło w ostre zimy. Te kominki z ich pięknymi półkami, także dodają klasyczny dekoracyjny element miejscu, które jest, ale zasadniczo nowoczesne w prawie wszystkie aspektach.

Siedzenia okienne i zakątki

Są to raczej przyjemne małe cechy domów rzemieślniczych, które sprawiają, że są one tym bardziej ciepłe i zachęcające w duchu i strukturze. Zakątki i siedzenia okienne służą jako specjalne małe przestrzenie osobiste, gdzie można mieć trochę czasu dla siebie.

To jest fascynujące jak bardzo prostolinijny, kompaktowy projekt może wciąż dostarczać korzyść spokojnych i cichych miejsc kiedy tylko masz taką potrzebę, cieszyć się spokojnym czasem z dala od centralnych części domu.

Zintegrowany schowek

Zabudowane schowki w domach rzemieślniczych zapewniają przestronny obszar dla wszystkich artykułów i innych przedmiotów. Chociaż nie są one tak duże jak oddzielny pokój lub garaż z dala od głównego domu, nadal służą jako porządny magazyn w domu.

Dużo stolarki od podłogi do sufitu

Nie ma absolutnie żadnego deficytu naturalnych elementów, takich jak drewno lub kamień, które mają wpływ na tworzenie domów rzemieślniczych. Podczas gdy można znaleźć solidną konstrukcję kamienną w niektórych autentycznych i starszych modelach domów typu rzemieślniczego, można uzyskać wszystkie wyroby z drewna. Czy to wystawne krokwie lub polerowanego drewna wykończenia wnętrz, niektóre z najpiękniejszych projektów znalezionych w tym układzie są zasadniczo naturalne, opłacalne i łatwe do wykonania.

Rozległy teren zewnętrzny z pięknymi, wypielęgnowanymi trawnikami i ogrodami

Jest to jeden z najbardziej zachwycających aspektów domów w stylu rzemieślniczym. Prawie wszystkie domy posiadają wspaniałe przestrzenie zewnętrzne, które mogą być wykorzystane do ogrodnictwa lub utrzymania prostego trawnika wraz z małą fontanną.

Ostatnie modele domów w tym stylu sugerują, aby utrzymać piękne, podniesione klomby, współczesne projekty ogrodów i ścieżek lub zasadzenie średniej wysokości drzew i krzewów.

Czy domy w stylu rzemieślniczym i bungalowy to samo?

Domy rzemieślnicze są często kojarzone z tradycyjnymi bungalowami, stylem architektonicznym dla budynków mieszkalnych, który jest specyficzny dla regionu Bengal w Indiach. Bungalowy, podobne do domów w stylu rzemieślniczym, są proste i dość zwarte w układzie.

Te zazwyczaj mają jedno piętro lub najwyżej półtora i szeroki ganek przedni. Podczas gdy domy rzemieślnicze są często uważane za podobną strukturę do tych bungalowów ze względu na kilka identycznych cech, te dwa style nie są tak naprawdę takie same w ogólnej strukturze i projekcie.

Szacowni i znani na całym świecie bracia architekci Henry i Charles Greene z Pasadeny przyczynili się w znacznym stopniu do sukcesu domów w stylu rzemieślniczym. Według nich budynki odzwierciedlają genialny wpływ zarówno lokalnych tradycji budowlanych, jak i architektury japońskiej, stanowiąc spektakularne okazy stylu rzemieślniczego.

Słynnym tego przykładem jest Gamble House, który prezentuje wspaniałą mieszankę tradycyjnego stylu rzemieślniczego z poważnymi wpływami japońskimi, zaprojektowaną przez braci Greene.

Grant zauważa, że chociaż domy w stylu rzemieślniczym powstały i rozpowszechniły się najbardziej w Kalifornii, wpływy rzemieślnicze rozprzestrzeniły się dość szybko w całych Stanach Zjednoczonych.

Tak więc teraz wiemy, że te domy były dość znane, nawet 100 lat wstecz i nadal wpływają na najbardziej nowoczesne i dzisiejsze modele, które są głównie oparte na tradycyjnych układach z tamtych czasów.

Są przede wszystkim widoczne w regionach górskich lub leśnych, które wymagają większego stopnia staroświeckiej prostoty, które gwarantuję tradycyjne projekty domów rzemieślniczych.

Podsumowanie

Tak więc można wywnioskować, że styl domu rzemieślniczego był jednym z najwcześniejszych i najbardziej znanych wynalazków okresu nowożytnego, który zwiastował nową erę w dziedzinie architektury. Był to również okres, który zaczął się kształtować po panowaniu całkowitego niepokoju między klasami społecznymi.

Pojawienie się takiego stylu, który przynosi najpiękniejsze i najwspanialsze aspekty zarówno starego, jak i nowoczesnego świata razem w oszałamiającej równowadze, jest zdecydowanie jedną z rzeczy, których świat nigdy nie będzie miał dość.

Na tej samej podstawie możemy powiedzieć, że ten przełomowy styl otworzy jeszcze nowe, zadziwiające projekty dla przyszłych pokoleń!