Site icon Przyjazne Wnętrze

Dom kontenerowy – rozwiązanie ekologiczne i komfortowe, które naprawdę się opłaca 

glowne ocieplony dom z kontenerow Dom kontenerowy – rozwiązanie ekologiczne i komfortowe, które naprawdę się opłaca 

Z każdym rokiem rośnie nasza świadomość ekologiczna, a wraz z nią rodzą się nowe pomysły, jak pomóc środowisku wrócić choć w niewielkim stopniu do swej naturalnej równowagi. Jednym z nich jest moda na przywracanie życia rzeczom zużytym i na pierwszy rzut oka nienadającym się już do zagospodarowania. I tu pojawia się koncepcja budowy domu z nowych lub używanych kontenerów. Co ciekawe, taki trend staje się coraz popularniejszy na całym świecie. W czym tkwi jego fenomen?

Koncepcja mieszkaniowa zyskująca na sile

Trend stawiania domów z kontenerów morskich rozwinął się pierwotnie w USA i w krajach skandynawskich jako odpowiedź na coraz większe problemy z zanieczyszczeniem środowiska i ocieplającym się klimatem. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko dać drugie życie temu, co najprawdopodobniej zostałoby wcześniej czy później zezłomowane, ale jest również atrakcyjnym i oryginalnym pomysłem architektonicznym. W Polsce taka koncepcja dopiero raczkuje, jednak z roku na rok zyskuje już coraz większą rzeszę zwolenników. To nie tylko efekt coraz wyższych cen, ale również coraz większa świadomość społeczna, stawiająca na ekologiczny tryb życia.

W Warszawie na Woli powstała nowatorska inwestycja zbudowana z kontenerów. Implant, bo tak nazywa się ten budynek Nowej Epoki Handlu, jest największym w Polsce pop-upem, w którym odbywają się wydarzenia kulturalne, sportowe oraz edukacyjne.

Domy kontenerowe to rodzaj budownictwa modułowego, gdzie podstawowym budulcem są kontenery morskie, zarówno te nowe, jak i używane. Konstrukcja standardowego kontenera to w zasadzie samonośna rama stalowa, wykonana najczęściej z profili zabezpieczonych antykorozyjnie. Ściany, sufit i podłoga takiego obiektu składają się przeważnie z ocynkowanej blach, która została dodatkowo usztywniona bocznymi wzmocnieniami, a także odpowiednio zaizolowana wełną mineralną lub coraz popularniejsza obecnie izolacją poliuretanową, np. marki PURIOS.

Fabrycznie nowe kontenery mieszkalne

Każdy, kto decyduje się na tego rodzaju budownictwo, może obecnie nabyć zarówno kontenery używane (najczęściej morskie), jak i zupełnie nowe konstrukcje, które są przygotowywane specjalnie do celów mieszkaniowych. Oczywiście, używane kontenery morskie są o wiele tańsze, jednak nowe moduły są nie tylko fabrycznie przygotowane do użytkowania, ale również można wybierać z różnych ich wymiarów. Najpopularniejsze obecnie kontenery mają długość 6 m, szerokość 2,4 m oraz wysokość 2,6 m. Szeroka oferta gabarytowa kontenerów mieszkalnych to także większe możliwości aranżacyjne.

Kluczowa sprawa to ocieplenie

Kontenery przeznaczone pod zamieszkanie ociepla się w ten sam sposób, co standardowe budynki stawiane z cegły, płyty czy drewna. Jak ocieplić kontener? Termoizolację takiej konstrukcji można przeprowadzić na kilka sposobów, stosując w tym celu różnego rodzaju materiałów. Dwa z nich są jednak bezkonkurencyjne i najpowszechniej używane w tym celu.

Pierwszy z nich to zastosowanie wełny mineralnej. W tej metodzie konieczna jest budowa w kontenerze wewnętrznej konstrukcji drewnianej, w której ułożona zostanie izolacja termiczna. To powszechnie stosowane rozwiązanie ma jednak wadę – wymaga dużych nakładów pracy oraz czasu. Nie daje również stuprocentowej gwarancji wyeliminowania ryzyka pojawienia się mostków termicznych na łączeniach warstw.

Drugi sposób to rozwiązanie stosunkowo młode technologicznie na polskim rynku, jednak zdecydowanie szybsze, wydajniejsze i pewniejsze w ostatecznym rozrachunku. Piana poliuretanowa jest znana ze swojej wysokiej izolacyjności. Zapewnia bardzo niski współczynnik przenikania ciepła. Piana PURIOS eliminuje wszelkie miejsca, przez które ciepło mogłoby wydostawać się na zewnątrz (tzw. mostki termiczne). Gwarantuje równomierne ocieplenie całej powierzchni kontenera, a przy tym jest prosta i szybka w aplikacji.

Główne zalety modułowych domów kontenerowych