Site icon Przyjazne Wnętrze

Jak podlewać ogród – najlepsze sposoby

jak podlewać ogród

Podlewanie jest bardzo ważną czynnością, która dostarcza roślinom odpowiednią podaż wody w okresie wiosenno-letnim. Aby prowadzony ogród był pełen barw, należy stosować odpowiednie zasady związane z podlewaniem. Jak nawadniać ogród? Kiedy warto rozważyć zainstalowanie inteligentnych systemów nawadniania? 

Jak podlewać ogród? Oszczędnie, ale efektywnie 

Podlewanie ogrodu może być sporo tańsze, jeśli wykorzysta się wodę opadową, zwaną potocznie deszczówką. Co więcej, warto pamiętać, że podlewanie powinno postępować kolejnymi etapami. Jednokrotne podanie sporej dawki wody może powodować gnicie korzeni lub rozwój chorób. W kontekście efektywnego i oszczędnego podlewania warto pamiętać o regularnym nawadnianiu. Uniwersalną zasadą jest stosowanie mniejszych ilości, lecz w regularnych odstępach czasu. Podlewanie rankiem, gdy na liściach wciąż znajduje się rosa, sprawia, że de facto zużywa się mniej wody.

Podstawy nawadniania w ogrodnictwie 

Podlewanie ma na celu dostarczenie roślinom wody. Jednak trzeba robić to w odpowiedni sposób, gdyż w przeciwnym razie, zamiast pomóc, zaszkodzimy roślinie. Należy pamiętać głównie o różnicach związanych z podlewaniem ogrodu wiosną, a latem.

Wiosną sieje się trawnik, który wymaga regularnego dostarczania wody. Trawy są roślinami ukorzenionymi stosunkowo płytko. Wobec tego nie są w stanie pobierać wody i składników mineralnych z głębszych warstw gleby. Z tej przyczyny, aby trawnik był zielony i rósł równomiernie, należy regularnie go podlewać, m.in. za pomocą węża ogrodowego zakończonego pistoletem. Jeśli chodzi o podlewanie wiosenne, powinno być mniej obfite. Gleba po zimie wymaga nieco mniejszej ilości wody, gdyż zatrzymuje wodę opadową nawet przez kilka dni.

Latem szczególnie niewskazane jest podlewanie, gdy słońce znajduje się w zenicie. Wówczas krople szybko odparują, może dojść również do porażenia liści. Najlepiej podlewać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.

Zautomatyzowane systemy nawadniania ogrodu

System nawadniania warto zautomatyzować, szczególnie w kontekście większych ogrodów. Właściciele rozległych działek wybierają nawadnianie kropelkowe lub systemy nawadniające. System nawadniania kropelkowego pozwala na znaczą oszczędność wody. Sprawdza się również w przypadku częstej nieobecność właścicieli w domu. Punkty zainstalowane w ziemi po skosie są zasilane przez pompę gromadzącą wodę. Istotne jest to, że strumień wody skierowany jest w ziemię, co ułatwia nawadnianie gleby.

Innym rozwiązaniem są zraszacze stacjonarne. Umieszcza się je w pobliżu danych gatunków roślin. Ich największą zaletą jest to, że można je z łatwością przestawiać, w zależności od gatunku rośliny czy pory roku. Zraszacze są rekomendowane w przypadku trawnika, który wymaga regularnego podlewania ze względu na płytkie ukorzenienie.

Podlewanie może wydawać się prostą czynnością. Jednak w obliczu profesjonalnego ogrodnictwa wymaga odpowiedniej wiedzy m.in. o stanowiskach glebowych danej rośliny czy odpowiedniej ilości wody, która będzie warunkowała wzrost i rozwój roślin.