Site icon Przyjazne Wnętrze

Jak zamontować baterię umywalkową podtynkową?

Jak zamontować baterię umywalkową podtynkową

Wybór baterii umywalkowej z pewnością nie jest zadaniem łatwym. Do wyboru mamy bowiem modele, które są zróżnicowane względem siebie nie tylko ogólnym designem, ale także sposobem montażu, kolorystyką, materiałem wykonania czy jakością. Jednymi z popularniejszych obecnie są baterie umywalkowe podtynkowe. Jeśli chcesz dowiedzieć się tego, w jaki sposób przebiega montaż baterii podtynkowej umywalkowej – koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Montaż baterii podtynkowej umywalkowej – czy można to zrobić samodzielnie?

Baterie umywalkowe podtynkowe są modelami, które posiadają wiele zalet. Eksperci, wykonawcy podkreślają, że to właśnie one są wyjątkowo, trwałe i wytrzymałe. Wszystko ze względu na to, że wszystkie części, które w bateriach natynkowych zazwyczaj ulegają uszkodzeniu, są schowane w ścianie. Pomimo tak wielu atutów, baterie umywalkowe podtynkowe wybierane są przede wszystkim ze względu na swój design. Ze względu właśnie na niego idealnie sprawdzą się w łazienkach nowoczesnych oraz minimalistycznych.

Wiele osób zastanawia się jednak nad tym czy montaż baterii podtynkowej umywalkowej można wykonać samodzielnie. Z pewnością nie jest to zadanie proste, tak jak w przypadku baterii natynkowych. Wiele zależy od umiejętności osoby, która ma to robić. Do montażu niezbędne są także narzędzia. Z pewnością bezpieczniej jest zlecić tę czynność doświadczonemu wykonawcy, który sprawnie zamontuje baterię.

Prawidłowa wysokość montażu baterii umywalkowej podtynkowej

Jeśli chodzi o sam montaż baterii podtynkowej umywalkowej, niezwykle istotna jest także wysokość montażowa. Bateria nie może być bowiem umieszczona zbyt nisko, ponieważ użytkowanie jej nie będzie komfortowe i wręcz problematyczne. Nie może być też zamontowana zbyt wysoko, ponieważ przy wyższym ciśnieniu woda może się po prostu rozbryzgiwać. Eksperci uważają, że najkorzystniej, jeśli bateria umywalkowa podtynkowa jest montowana 25-35 cm od rantu umywalki i około 100 – 120 centymetrów – licząc od podłogi.

Na czym polega montaż baterii umywalkowej podtynkowej?

Jak już wspominaliśmy wyżej, montaż baterii umywalkowej podtynkowej nie jest zadaniem łatwym. Ze względu na zakres prac wykonywany jest zazwyczaj podczas generalnego remontu łazienki. Polega natomiast na wykuciu w ścianie otworu o wymiarach, które umożliwią zamontowanie w nim korpusu, czyli elementu wewnętrznego, w skład którego wchodzi także głowica ceramiczna czy termostat. Otwór ten zazwyczaj ma głębokość 5 – 12 centymetrów.

Do niego muszą zostać doprowadzone rury z ciepłą oraz zimną wodą. Niektóre baterie podtynkowe mają tzw. puszkę czy box, którą mocuje się w otworze ściennym i to właśnie w niej umieszczane są elementy, które posłużą do sterowania wodą.

Kolejnym etapem jest zabudowanie elementu wewnętrznego baterii. Zazwyczaj jest to zabudowa płytkami. Na sam koniec montowane są elementy natynkowe baterii.

Dlaczego baterie umywalkowe podtynkowe cieszą się tak dużym zainteresowaniem?

Warto wspomnieć o tym, że baterie umywalkowe podtynkowe są chętnie wybierane nie tylko do prywatnych łazienek, ale także i do łazienek znajdujących się w galeriach handlowych, kinach i innych miejscach publicznych. Ze względu na mniejszą ilość elementów zewnętrznych są one dużo prostsze, jeśli chodzi o utrzymanie ich w czystości. Poza tym są też trwalsze. Wiele osób wychodzi z błędnego założenia, że w przypadku jakiegokolwiek uszkodzenia, trzeba będzie skuwać płytki i kuć ściany. Nowoczesne modele cechuje wyjątkowa jakość i wytrzymałość, poza tym wymiana części zamiennych może odbyć się przez otwór, do którego mamy dostęp po zdjęciu zewnętrznych części baterii.