W dowolnym gospodarstwie domowym wytwarza się niezwykle wiele śmieci oraz nieczystości. Ogromny odsetek tworzą pośród nich odpady domowe. Są to przeważnie pozostałości nierozerwalne, np. obierki z warzyw oraz owoców, jakie podlegają biodegradacji, natomiast zatem nadają się na kompostownik. Należałoby zdecydować się na jego posiadanie, ponieważ nie tylko chronisz w ten sposób środowisko, lecz także uzyskujesz niezwykle doskonałej klasy naturalny nawóz.
Na czym polega właściwe kompostowanie?
Właściwe kompostowanie musi się odbywać w temperaturze blisko 60-70 stopni Celsjusza. Pragnąc zagwarantować właściwą temperaturę kompostu w czasie upalnym, należy w parne dni spryskiwać go wodą. W zimie, żeby zabezpieczyć kompost przed chłodami, należy okryć go wielkimi liśćmi, na przykład, kapusty bądź rabarbaru. W trakcie kompostowania istotne jest zapewnienie powietrza i zagwarantowanie ogromnej wilgoci materiałom, jakie poświęcamy na kompost. Dzięki temu zaraz po paru tygodniach kompost nadaje się jako zwykły nawóz.
Kompostownik własnej roboty bądź gotowy
Kompostownikiem może być pryzma usypana na tyłach ogrodu bądź dół wykopany w ziemi, kryty powierzchnią gałęzi. Odpowiedniejszym wyjściem będzie jednakże stworzenie drewnianej skrzyni w rogu ogrodu. W sklepach ogrodniczych są dostępne gotowe zbiorniki na kompost. Dobierając, zwracajmy jednakże uwagę na budowę. Istotne, aby powietrze miało łatwy dostęp do kompostu, co jest warunkiem właściwego rozpadu śmieci nierozerwalnych. Kompost może powstać ponieważ nie jedynie z elementów ogrodowych roślin.
Czemu należałoby mieć kompostownik ogrodowy?
Czynność kompostowania nie robi dużych kłopotów oraz właściwie każdy, chociażby młody ogrodnik winien sobie z nią poradzić, jeśli będzie przestrzegać paru głównych kwestii. Ogród bez kompostownika wydaje się niekompletny, natomiast już zwłaszcza dla tychże, jacy mają doskonale rozwiniętą świadomość ekologiczną. Kompostowanie ma rzeczywiście duże wartości. Przede wszystkim pozwoli podtrzymać porządek w ogrodzie.
Kompostowanie na pryzmie
Kompostowanie na pryzmie to nic odmiennego, jak przechowywanie śmieci nierozerwalnych „luzem”, w postaci stosu. Artykuł taki winien mieć ok. 1 m szerokości przy podłożu oraz ok. 1 m wielkości. Jest to forma dosyć prosta oraz nie narażająca nas na kolejne wydatki, jednakże kompost taki może dojrzewać chociażby blisko półtora roku. Należałoby także mieć na uwadze, iż pryzma nie przedstawia się zbyt efektownie, więc jest to forma kompostowania zalecana zwłaszcza wtedy, kiedy do dyspozycji mamy ogromny obszar, na jakim nie będzie się ona rzucać w oczy.