Do sterowania przepływem gazu lub cieczy w instalacjach przemysłowych wykorzystuje się różne rodzaje zaworów kulowych. To wypróbowane, trwałe, stosunkowo tanie, a przy tym charakteryzujące się dużą niezawodnością działania konstrukcje dostępne w trzech podstawowych wersjach. Użytkownik może sięgnąć po zawór ręczny, automatyczny sterowany pneumatycznie lub sterowany zdalnie zawór kulowy elektryczny, do którego obsługi wykorzystuje się dedykowany sterownik.
Funkcja kulowych zaworów elektrycznych
Gdy ciśnienie gazu lub cieczy w instalacji wzrasta w niekontrolowany sposób, lub gdy zachodzi potrzeba natychmiastowego zatrzymania procesu technologicznego z innego powodu, wówczas odcina się przepływ medium, zamykając zawór. W odróżnieniu od standardowych zaworów ręcznych, które wymagają ręcznego zamknięcia przepływu przez przesunięcie dźwigni lub przekręcenie pokrętła, w przypadku kulowych zaworów elektrycznych procesem steruje się zdalnie, z poziomu panelu głównego lub komputera. Zintegrowany ze sterownikiem elektronicznym zawór kulowy elektryczny wyposażony jest w niewielki napęd (siłownik), który po uruchomieniu samodzielnie zamyka przepływ. To rozwiązanie wygodne i bezpieczne, zwłaszcza gdy zawór jest umieszczony w miejscu trudno dostępnym lub potencjalnie niebezpiecznym.
Zalety stosowania zaworów z napędem elektrycznym
Ze względu na możliwość zdalnego odcięcia przepływu medium, gazu lub cieczy, zawór kulowy elektryczny jest idealnym rozwiązaniem w przypadku rozbudowanych instalacji przemysłowych, gdzie stosuje się wiele zaworów i często umieszczone są one w miejscach trudnodostępnych. Elektryczne zawory kulowe podłącza się do panelu kontrolnego i przy pomocy odpowiedniego sterownika elektronicznego steruje ich pracą. Sterowanie pracą jest zdalne i odbywa się na odległość, nie wymaga bezpośredniego dostępu do zaworów. Ma to wpływ na bezpieczeństwo obsługi instalacji i szybkość odcinania przepływu, gdy pojawia się taka konieczność. Jest idealnym rozwiązaniem w przypadku skomplikowanych instalacji, zwłaszcza wówczas, gdy zachodzi konieczność sterowania wieloma procesami jednocześnie przez ograniczoną liczbę pracowników.
Gdy zachodzi konieczność montażu zaworów odcinających w miejscach trudnodostępnych lub potencjalnie niebezpiecznych dla pracowników, zamiast standardowych zaworów ręcznych stosuje się zawory kulowe elektryczne. To sprzęt obsługiwany poprzez specjalne sterowniki elektroniczne z poziomu komputera lub głównego panelu sterującego. Pracownik, który chce odciąć przepływ medium, nie musi zbliżać się do zaworu. Uruchamia go zdalnie.