Site icon Przyjazne Wnętrze

Kotły gazowe- jak wybrać dobry kocioł gazowy do domu?

20220710213604 pexels photo 1909791.jpeg 1 Kotły gazowe- jak wybrać dobry kocioł gazowy do domu?

Podczas wybierania ogrzewania własnego domu oraz wody, warto myśleć w perspektywie długookresowej. Ogromną popularnością i uznaniem wśród szerokiego grona użytkowników cieszą się kotły gazowe. Należy jednak pamiętać, że nie każdy kocioł będzie dla nas odpowiedni. By móc cieszyć się niezawodnością instalacji oraz długoletnią funkcjonalnością należy szczególną uwagę poświęcić na dokonanie właściwego wyboru kotła gazowego. Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Rodzaje kotłów gazowych

Kotły gazowe ogrzewają wodę użytkową i dom. W związku z tym kluczową rolę odgrywa moc kotła – zbyt mała będzie niewystarczająca na zaspokojenie potrzeb domowników, a za duża zużywać będzie zbyt wiele gazu, tworząc niepotrzebne nadwyżki finansowe. W związku z tym warto zwrócić szczególną uwagę ile ciepłej wody (c.w.u.) może dostarczyć nam dany rodzaj kotłów gazowych. Biorąc pod uwagę ogrzewanie wody użytkowej, wyróżnić można:

Kotły gazowe kompaktowe – sprytne rozwiązanie w zasięgu Twoich rąk

Kotły gazowe kompaktowe to modele wiszące z zabudowanym zbiornikiem c.w.u. o pojemności do 50 litrów, bądź modele stojące o pojemności do 200 litrów. Modele kompaktowe uniemożliwiają cyrkulację wody użytkowej. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju kotłów jest ich kompaktowy rozmiar. Jeśli kotły cechuje kompatybilność z kolektorami słonecznymi, posiadają wówczas większe zbiorniki o pojemności 170, 200 litrów. O ich wydajności decyzję rozmiar zbiornika oraz moc. Warto zaznaczyć, że rozbudowa o dodatkowe źródła ciepła będzie kłopotliwa bądź niemożliwa do zrealizowania przy wyborze tego rodzaju kotłów gazowych.

Kotły gazowe jednofunkcyjne

Specyfikacja kotłów gazowych jednofunkcyjnych oparta jest na ogrzewaniu wody c.w.u. przy pomocy osobnego zbiornika, który najczęściej zlokalizowany jest pod kotłem. Wydajność c.w.u. jest uzależniona w głównej mierze od pojemności zbiornika. Przy tym typie kotłów gazowych możliwym jest podłączenie cyrkulacji wody użytkowej, jak również spełniają one wymagania dotyczące współpracy z kolektorami słonecznymi. Jest to wybór, który pozwoli nam na rozbudowę istniejącej instalacji o pompę ciepła, kominek, jak również kocioł na paliwo stałe.

Kotły gazowe dwufunkcyjne przepływowe – ekonomiczna wersja ogrzewania Twojej wody

Kotły gazowe dwufunkcyjne przepływowe, jak sama nazwa wskazuje, ogrzewają wodę użytkową w sposób przepływowy. W praktyce oznacza to, że nie posiadają zbiornika na wodę. Funkcjonalność tego rodzaju urządzeń zależy tylko i wyłącznie od ich mocy grzewczej. Zaznaczyć należy, że nie są przystosowane do pełnej współpracy z kolektorami słonecznymi. Jedną z ich największych zalet jest atrakcyjna cena. Wadą jest pewien dyskomfort związany z ich użytkowaniem. Jeśli równocześnie będziemy używać wodę np. w łazience i w kuchni, wówczas jej temperatura może być znacznie niższa bądź wręcz zimna.

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru kotła gazowego?

By dopasować kocioł gazowy do naszych indywidualnych potrzeb, szczególną uwagę należy zwrócić na zakres modulacji mocy grzewczej. Im większy, tym bardziej urządzenie będzie dostosowane do aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Odpowiedni kocioł można znaleźć na stronie https://www.technika-grzewcza-sklep.pl/sklep/kotlygazowe.html. Ważną rolę odgrywa także wymiennik ciepła. To w nim spaliny przekazują ciepło wodzie grzewczej, która zasila ogrzewanie domu. To od jego konstrukcji i jakość materiałów, z których został wyprodukowany, zależy żywotność oraz bezawaryjność wybranego kotła. Najlepszym wyborem jest stal wysokogatunkowa uzupełniona tytanem oraz molibdenem. Ostatnim najistotniejszym elementem jest system regulacji pracy kotła, który stale monitoruję utratę ciepła, co jest gwarancją niezawodność i komfortowego użytkowania.