Site icon Przyjazne Wnętrze

Na co zwrócić uwagę wybierając naklejki na ścianę?

naklejki na sciane e1587119220295 Na co zwrócić uwagę wybierając naklejki na ścianę?

Za oknem wiosna. Przyroda budzi się do życia, a razem z nią i w Tobie budzi się chęć do zmian. Najlepiej zacząć od miejsca, w którym spędzasz najwięcej czasu – własnego mieszkania. Jeśli chcesz trochę odmienić wnętrze po zimie, pomyśl o naklejkach na ścianę. W dalszej części artykułu dowiesz się, czym się kierować przy wyborze tego typu ozdób, jakie masz możliwości, a także jak poprawnie je przykleić i usunąć.

Co warto wiedzieć o naklejkach na ścianę

Standardowe naklejki na ścianę wykonane są ze specjalnych, wodoodpornych foli samoprzylepnych z PCV. Są bardzo cienkie. Dostępne w przeróżnych kolorach i wzorach, a przede wszystkim te do pokojów dziecięcych, nadrukowane są farbami ekologicznymi, które nie powodują alergii. Można je aplikować zarówno na ścianę, jak i inne gładkie powierzchnie takie jak lustra czy meble. Najważniejsze, żeby struktura materiału, na który przyklejasz naklejka, nie była chropowata, ani tłusta. Może to powodować odklejanie. Folie z PCV to jednak niejedyna możliwość. Drugim rodzajem naklejek na ścianę są naklejki wykonane z samoprzylepnego welurowe. Są zdecydowanie grubsze, bardzo miłe w dotyku. Spotykane raczej w jednym z kolorów: białym lub czarnym. Często wybierane do eleganckich wnętrz o nowoczesnym charakterze.

Czym się kierować przy wyborze

Oba rodzaje naklejek mają podobną przyczepność. Zaletą welurowych jest to, że łatwiej je przykleić. Te wykonane z foli PCV przez to, że są cienkie, mogą sprawiać nieco kłopotu. Warto także zaznaczyć, że naklejki welurowe mają zdolność pochłaniania światła, które na nie padają. Dzięki temu nawet przy zapalonym świetle wydają się matowe. Z kolei folia z PCV jest dużo łatwiejsza do utrzymania w czystości. Można ją zmywać wilgotną ściereczką. I na koniec, wybierając naklejki warto wiedzieć, że te welurowe są nieco droższe od tych z foli.

Naklejanie i usuwanie naklejki

Naklejanie może być początkowo kłopotliwe. Jeśli jednak będziesz przestrzegać kilku prostych zasad, na pewno efekt będzie zachwycający. Najważniejszym etapem jest przygotowanie powierzchni, na którą aplikowana jest naklejka. Jeśli to ściana, należy ją wcześniej odkurzyć suchą lub wilgotną ściereczką. Jeśli lustro lub inna gładka powierzchnia, najlepiej umyć ją wodą z płynem do naczyń i dobrze wysuszyć. Papier, który zabezpiecza naklejkę, należy odrywać stopniowo, jednocześnie przyklejając odbezpieczoną folię. Na tym etapie trzeba usuwać wszystkie pęcherzyki powietrza, które mogą się pojawić pod przyklejoną folią. Nie tyko wyglądają nieestetycznie, ale będą też negatywnie wpływać na przyczepność foli. Samoprzylepny welur nakleja się bardzo podobnie.

Kiedy naklejka Ci się znudzi, jej usunięcie nie powinno być trudne. Wystarczy ją podważyć i potem powoli odklejać od ściany. Jeśli tynk i farba były nałożone na dobrze przygotowaną ścianę, to cały proces odklejania powinien przebiegać bez problemów. Dla pewności warto zastosować zasadę – im wolniej będziesz odklejał folię, tym większe szanse, że ściana nie zostanie uszkodzona.