Dom Mieszkanie

Co zrobić po zalaniu mieszkania?

dezynfekcjapozalaniu1 Co zrobić po zalaniu mieszkania?

Zalane mieszkanie to przykry incydent, który wiąże się z obowiązkiem dopełnienia szeregu formalności. To także jedna z najczęstszych przyczyn szkód, które występują w budynkach wielomieszkaniowych. Zazwyczaj konieczne jest profesjonalne osuszanie, dezynfekcja i remont. Wszystko to wiąże się z dodatkowymi kosztami. Zatem co zrobić, kiedy w mieszkaniu doszło do zalania i kto powinien naprawić szkody?

Kogo poinformować, że doszło do zalania?

W przypadku zalania mieszkania kluczowe jest jak najszybsze ustalenie możliwej przyczyny i wyeliminowanie jej, aby nie doszło do jeszcze większych szkód. W dalszej kolejności należy wykonać film lub zdjęcia, które udokumentują zniszczenia, wynikające z pojawienia się nadmiaru wody. Następnie należy zabezpieczyć meble oraz sprzęty i uprzątnąć mieszkanie. Tutaj warto pamiętać, że nie wolno naprawiać powstałych szkód. Kluczowe jest także ustalenie osoby odpowiedzialnej za zalanie. Najczęściej jest to lokator mieszkania z wyższego piętra, jednak nie zawsze, ponieważ winę może ponosić także spółdzielnia mieszkaniowa czy deweloper. Do pojawienia się nadmiaru wody mogą przyczynić się także warunki atmosferyczne, awaria sprzętu domowego czy zwykłe niedopatrzenie. Ważną czynnością będzie spisanie protokołu zalania, w którym należy uwzględnić m.in. dokładną przyczynę powodzi, dane osoby odpowiedzialnej za zdarzenie oraz szczegółowy opis strat.

Zalane mieszkanie należy zgłosić do spółdzielni mieszkaniowej lub zarządcy budynku oraz ubezpieczyciela. Nie warto z tym zwlekać, ponieważ większość firm ubezpieczeniowych zastrzega sobie w polisie czas na zgłoszenie zaistniałej sytuacji. Po upływie określonego terminu może nastąpić odmowa wypłaty odszkodowania.

dezynfekcjapozalaniu2 Co zrobić po zalaniu mieszkania?

Kto ponosi koszty naprawienia szkód?

Poniesione koszty naprawy szkód uzależnione są od tego, kto jest odpowiedzialny za zalanie mieszkania. W sytuacji, kiedy do powodzi doszło z winy wspólnoty mieszkaniowej lub sąsiada, wówczas powstała szkoda zgłaszana jest do ubezpieczyciela osoby odpowiedzialnej. W przypadku, kiedy nadmiar wody spowodowany jest winą właściciela mieszkania, można ubiegać się o odszkodowanie od własnego ubezpieczyciela.

Ten z kolei wyznacza rzeczoznawcę, który sporządzi stosowny protokół szkód. Do chwili jego przybycia, warto wstrzymać się ze wszelkimi pracami naprawczymi oraz dokonywaniem zmian w zalanym mieszkaniu. Wyjątek stanowi sytuacja, w której jest to konieczne ze względu na zabezpieczenie mienia. Po dokonaniu oględzin miejsca oraz sporządzeniu szczegółowego protokołu ubezpieczyciel w ciągu 30 dni powinien wypłacić odszkodowanie. Najczęściej do 7 dni osoba poszkodowana otrzymuje informację, jaka będzie wysokość wypłaconych pieniędzy.

Kto powinien naprawić szkody?

Kiedy w mieszkaniu znajdował się nadmiar wody, może okazać się, że oprócz profesjonalnego osuszania konieczna będzie także dezynfekcja po zalaniu oraz przeprowadzenie generalnego remontu. To, na kim spoczywa obowiązek naprawienia szkody, wynika z zapisów Kodeksu cywilnego, a dokładniej z 415 art. Zapis ten jednoznacznie wskazuje, że odpowiedzialność spoczywa na winowajcy, niezależnie czy do zalania doszło umyślnie, czy nieumyślnie. Jednak warto pamiętać, że odpowiedzialność nie musi polegać na pokryciu finansowym zniszczeń. Szkoda może być naprawiona, czyli uszkodzony sprzęt czy rzeczy mają być przywrócone do stanu poprzedniego sprzed zalania. W sytuacji, kiedy nie jest to możliwe, wypłacane jest odszkodowanie i jest to najczęstsza praktyka.

dezynfekcjapozalaniu3 Co zrobić po zalaniu mieszkania?

Do wypłaty odszkodowania za szkody powstałe w innym mieszkaniu konieczne jest posiadanie ubezpieczenia rozszerzonego. W sytuacji, kiedy sąsiad posiada takie OC, wówczas przyznanie się do winy i ocena rzeczoznawcy wystarczy do wypłaty odszkodowania. Jednak w przypadku, kiedy ubezpieczenie jest podstawowe, wtedy winowajca zobowiązany jest do samodzielnego pokrycia kosztów związanych z usunięciem i naprawę wszelkich szkód. Jeżeli przewidujemy, że sąsiad może uchylać się od odpowiedzialności, należy sporządzić protokół strat w obecności świadków i rzeczoznawcy. Zgromadzone dowody będą kluczowe w ewentualnym postępowaniu sądowym.

Zalane mieszkanie to kłopotliwa sytuacja, która może zdarzyć się z różnych przyczyn. Ważne jest stosowne udokumentowanie powstałych strat i zgłoszenie ich we właściwym czasie do ubezpieczyciela. Kluczowe jest także, aby wiedzieć, kto ponosi odpowiedzialność za powstałe szkody oraz jak dochodzić swoich praw związanych z naprawą powstałych zniszczeń.

Powiązane posty
Dom Mieszkanie

Bezpieczna i szybka przeprowadzka we Wrocławiu. Jak wybrać odpowiednią firmę?

Przeprowadzka to niejednokrotnie stresujące wydarzenie, jednak szybka i bezpieczna zmiana miejsca zamieszkania we Wrocławiu jest możliwa! Wystarczy odpowiednia organizacja oraz skorzystanie z…
Dom Mieszkanie

Jak udekorować dom na święta?

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, który chcemy spędzać w przytulnym, magicznie udekorowanym otoczeniu. Jednym z popularnych trendów dekoracyjnych są skarpety świąteczne…
Dom Mieszkanie

Szybkie sposoby na plamy na tapicerce – jak sobie z nimi poradzić?

Plamy na tapicerce to coś, co nierzadko spędza sen z powiek. Wyglądają nieestetycznie i mogą zepsuć humor. Przychodzimy z pomocą! Oto domowe…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *