Stoisz przed wyborem pasującego do Twojej nieruchomości ogrodzenia? Współcześnie do wyboru masz wiele, różnych produktów i materiałów. Niektóre wyróżnia trwałość i solidność, inne uniwersalność i minimalizm. Poza kolorem elewacji, weź jednak pod uwagę bryłę i wykonanie domu, który chcesz ogrodzić. Tylko w ten sposób dobierzesz płot idealny, wręcz szyty na miarę.
Inspiracje na ogrodzenie dookoła drewnianego domu
Dom może być zbudowany z wielu, różnych materiałów. W duecie z odpowiednio dobranym ogrodzeniem tworzy jednak spójną, reprezentacyjną całość. W zakresie płotu do wyboru pozostaje dziś zarówno wytrzymała siatka metalowa, jak i beton, kamień, drewno czy stalowe profile. Na które rozwiązanie najlepiej się zdecydować?
Jeśli jesteś właścicielem domu modułowego albo drewnianego, to wiedz, że na tle Twojej nieruchomości najlepiej będzie się prezentował naturalny w wydaniu, drewniany płot. Takie ogrodzenie, choć dość trudne w pielęgnacji, prezentuje się wyjątkowo. Z domem zbudowanym z podobnych elementów, tworzy kompletną, reprezentacyjną całość.
Niestety, z racji cech charakterystycznych wskazanego materiału, drewniane ogrodzenie wymaga corocznej albo nawet i częstszej renowacji. Trzeba się z tym liczyć i mieć na uwadze fakt, że po zimie, wczesną wiosną należy przystąpić do odpowiednich prac. Tylko wtedy można cieszyć się odpowiednią prezencją ogrodzenia.
Inspiracje na ogrodzenie dookoła murowanego domu
Dookoła murowanego domu najlepszy efekt zapewnia płot betonowy lub kamienny. Do postawienia tego ostatniego zazwyczaj wykorzystuje się kamienie dostępne na szeroką skalę albo te nieco bardziej szlachetne, na przykład granit. Zabudowy w tym stylu wyróżnia nieregularny kształt i pełna dowolność kolorystyczna.
Ogrodzenia betonowe są zaś mocne, trwałe, trudne do sforsowania. Nie wymagają praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, choć o ich zadowalającym wyglądzie na przestrzeni lat świadczy dobra jakość użytego materiału. Płoty tego rodzaju można montować w formie gotowych paneli lub za pośrednictwem nieco mniejszych elementów, tak zwanych bloczków. Niezależnie od ostatecznego wyboru nadają się do ogradzania działek prywatnych oraz naprawdę dużych działek przemysłowych. Bardzo często są też wykorzystywane dookoła budynków użyteczności publicznej czy szkół. A wszystko za sprawą ich solidnej natury.
Uniwersalne ogrodzenia – minimalistyczne i nowoczesne w wydaniu
Nie satysfakcjonuje Cię wizja montażu drewnianego, betonowego albo kamiennego ogrodzenia? Jeśli szukasz czegoś nieco bardziej innowacyjnego, zwróć uwagę na stalowe panele w formie tak zwanych profili albo klasyczną, metalową siatkę.
Ogrodzenia z siatki w sklepie Castorama to idealny przykład takich produktów. Są tanie, szybkie w montażu, a co najważniejsze – uniwersalne. Pasują do niemal każdej zabudowy, również tej rekreacyjnej, a prześwity, które są dla nich dość charakterystyczne, można zatuszować nasadzeniami wzdłuż ogrodzenia. W przypadku tych, które przybierają postać profili stalowych, cena jest już nieco wyższa. Można je jednak montować zarówno w poziomej, jak i pionowej konfiguracji, co daje więcej możliwości aranżacyjnych.
Pamiętaj, że dopasowanie ogrodzenia do bryły domu to jeden z głównych warunków spójnej prezencji całej działki. Nie wystarczy jednak dobrać pasujący do elewacji kolor płotu, by ten wpisał się w ogólny design przestrzeni. Kluczowe dla odpowiedniego efektu końcowego jest bowiem umiejętne dobranie materiału wykonania takiego ogrodzenia.
Artykuł sponsorowany