Inne

Jak naprawić kuchenny zlewozmywak?

kuchenny zlewozmywak

Słyszysz dziwne odgłosy bulgotania ze zlewu kuchennego? Te dźwięki są co najmniej irytujące. Więc oto jak naprawić bulgoczący kuchenny zlew.
To normalne, że czujesz się zaniepokojony, zwłaszcza jeśli nie masz żadnej wiedzy z zakresu hydrauliki. Dobra wiadomość jest taka, że naprawa zlewozmywaka może być łatwym rozwiązaniem, a w wielu przypadkach nie ma potrzeby dzwonienia do zawodowego hydraulika.

Jasne, czasami problem jest trudniejszy do naprawienia i potrzebna jest profesjonalna pomoc, ale może być również tak proste, jak majsterkowanie przy odpływie. Nawet jeśli masz bardzo małą wiedzę na temat podstaw hydrauliki, ten przewodnik powie o tym, jak naprawić zlewozmywak kuchenny krok po kroku.

Dlaczego mój zlewozmywak bulgocze?

Zanim przejdziemy do naprawy problemu, pierwszym krokiem jest zrozumienie, co powoduje ten irytujący dźwięk bulgotania. Dwa główne powody to albo częściowo zatkany odpływ, albo problemy z rurą odpływową.

Bulgotanie z zatkanego odpływu

Ze wszystkich zlewozmywaków w Twoim domu, ten w kuchni jest tym, który pracuje najciężej i jest najbardziej używany. Nawet jeśli masz zainstalowany system rozdrabniania śmieci, szanse na jego zapchanie są stosunkowo duże, a to zapchanie może prowadzić do wielu dźwięków, w tym do bulgotania.

Ponieważ więcej małych cząsteczek jedzenia i ciężkiego tłuszczu jest wrzucanych do zlewu kuchennego każdego dnia, zaczynają się one gromadzić i mogą powodować zatory w rurach. Ostatecznie może powstać zator, który może częściowo lub całkowicie zatkać odpływ.

naprawa zlewozmywaka

Pęcherzyki powietrza zostają uwięzione wokół przeszkody, a ruch tych pęcherzyków powietrza jest tym, co powoduje odgłos bulgotania. Zatkanie odpływu często zaczyna się jako drobny problem, ale może się szybko rozprzestrzenić, im dłużej pozostaje bez interwencji z twojej strony.

Dość łatwo jest się zorientować, czy problemem jest zatkany odpływ. Wystarczy zakręcić kran i napełnić zlewozmywak dużą ilością wody, a następnie obserwować. Jeśli widzisz pęcherzyki unoszące się z odpływu w miarę opadania wody, to najprawdopodobniej jest to problem zatkania.

Bulgotanie z zablokowanej rury odpływowej

Drugim najczęstszym powodem, który sprawia, że zlewozmywak bulgocze, jest zablokowana rura odpływowa. Do kolanka odpływowego przymocowana jest rura odpływowa, która ciągnie się aż do kanału. Rura ta działa tak, że pozwala na ucieczkę powietrza z kanalizacji i zapobiega powstawaniu podciśnienia, gdy zlewozmywak jest pełen wody.

Jeśli wystąpią problemy w trakcie montażu tego odpływu lub z czasem dojdzie do jego zablokowania, powietrze znajdzie się pod ciśnieniem i zacznie przepływać obok otworu odpływowego zlewozmywaka, co z kolei spowoduje odgłosy bulgotania. Niestety, problem ten jest o wiele trudniejszy niż zwykła blokada odpływu.

Prosta naprawa

Miejmy nadzieję, że wszystko, co musisz zrobić, aby powstrzymać to bulgotanie, to zlikwidowanie drobnej blokady, która wymaga tylko przepłukania zlewu. Przed podjęciem ekstremalnych środków, wystarczy zakręcić kran i pozwolić wodzie płynąć przez kilka minut. Tak długo, jak zapchanie nie zostanie usunięte, nadmiar wody może wypchnąć zablokowane materiały z rury odpływowej.

W najlepszym przypadku problem można rozwiązać za pomocą odpowiednich narzędzi hydraulicznych. Na rynku dostępnych jest mnóstwo produktów zapobiegających zatykaniu; przydatne mogą być węże hydrauliczne, a także wiele produktów chemicznych przeznaczonych do usuwania zatorów, tak aby można je było łatwo spłukać.

Inne możliwe rozwiązania techniczne

Jeśli zwykłe spłukiwanie nie działa, a użycie węża wodno-kanalizacyjnego nie powiodło się, jest jeszcze kilka innych rzeczy, których można spróbować przed wezwaniem profesjonalistów. Należy pamiętać, że te metody wymagają podstawowego poziomu wiedzy z zakresu hydrauliki, więc jeśli nie czujesz się pewnie, robiąc to samodzielnie, najlepszym wyborem jest wezwanie hydraulika.

Sprawdź, czy w rurze odpływowej nie ma niedrożności

Następnym najprostszym krokiem jest sprawdzenie, czy nic nie blokuje rury odpływowej. Może to z łatwością powodować odgłosy bulgotania, a rozwiązanie polega na zdjęciu syfonu i usunięciu wszelkich zatorów.

W tym celu należy umieścić wiadro pod odpływem, a następnie za pomocą kluczy, usunąć nakrętki, które mocują tylną część zlewozmywaka do syfonu. Po wyjęciu syfonu należy spodziewać się wody i innych zanieczyszczeń wydzielających dosyć nieprzyjemną woń (w tym miejscu wiadro i oporność na nieprzyjemne zapachy jest przydatne).

Przy całkowicie zdemontowanym syfonie łatwo jest oczyścić jego wnętrze za pomocą małej szczoteczki, w tym celu dobrze sprawdza się również druciany wieszak. Po wyjęciu syfonu należy ponownie zamontować syfon i przepłukać go wodą, aby sprawdzić, czy problem bulgotania został rozwiązany.

Sprawdź, czy twój układ opływowy ma system odpowietrzający

Większość układów odpływowych posiada systemy wentylacyjne, które sięgają aż na zewnątrz budynku. Odpady z zewnątrz mogą utkwić w tym odpowietrzniku, takie jak brud, śmieci i liście. Kto wie, może jakiś ptak zdecydował, że ten odpowietrznik to świetne miejsce do budowy gniazda?

Jeśli tak, to najlepszym sposobem na oczyszczenie tego odpowietrznika jest przepłukanie silnym strumieniem wody przez otwór. Jednak oczyszczenie zatoru będzie wymagało bardzo wysokiego ciśnienia wody.

Sprawdź, czy nie ma problemów z instalacją odpowietrznika

Poza zatorami wentylacyjnymi, innym wytłumaczeniem dla zatorów związanych z systemem wentylacyjnym zlewozmywaka jest niewłaściwy montaż. Jeśli odpowietrznik nie został w pierwszej kolejności prawidłowo zainstalowany, na pewno pojawią się problemy.

Nie jest to łatwe do wykonania, ale jeśli chcesz rozwiązać problem samodzielnie, upewnij się, że odpowietrznik znajduje się 3,5 centymetra od najniższej części baterii (ale tylko jeśli zlewozmywak posiada standardową 1,5-calową rurę odpływową).

Sprawdź, czy nie ma problemów z zaworem napowietrzającym

Nie wszystkie zlewozmywaki posiadają system odpowietrzania; zamiast tego niektóre wyposażone są w zawór napowietrzający, który eliminuje konieczność stosowania systemu odpowietrzania. Jeśli zawór nie działa prawidłowo z powodu zatkania lub innej usterki, może to również prowadzić do bulgotania.

Nie zaleca się samodzielnego rozwiązywania tego problemu, ponieważ problemy z zaworem napowietrzającym mogą wskazywać na poważniejsze problemy z instalacją wodno-kanalizacyjną.
Teraz możesz już poradzić sobie z większość bulgoczących problemów twojego zlewozmywaka, bez niepotrzebnej paniki i wzywania hydraulika. Warto jest mieć pod ręką środek do udrażniania rur, jej to obecnie najskuteczniejszy i najszybszy sposób usuwania zatorów wewnątrz układu opływowego.

Powiązane posty
MebleInne

Jak odnawiać meble drewniane? Praktyczne porady i triki

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak tchnąć nowe życie w stare, drewniane meble, które z biegiem lat straciły swój blask? Renowacja mebli drewnianych…
Inne

Projektowanie systemów monitoringu

Współczesne technologie monitoringu to nie tylko narzędzia zapewniające bezpieczeństwo, ale także sposób na kontrolę i zarządzanie przestrzeniami prywatnymi oraz publicznymi. Odpowiednie zaprojektowanie…
Inne

Zawór zwrotny i izolator przepływów zwrotnych w systemie wodnym

System wodociągowy może być narażony na zanieczyszczenia i skażenie, gdy zostanie wymuszony przepływ wody w przeciwnym kierunku do normalnego. W takiej sytuacji…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *