Wiele osób ma problem, gdy powietrze jest suche i w ogóle nie ma przeciągu. Szukają oni jak najchłodniejszych miejsc, mimo że wiedzą jak ciężko je znaleźć. Jakie sposoby zastosować, by w porze letniej było jak najchłodniej? Co ciekawe, nie wymagają one dodatkowych inwestycji.
Zamykanie okien w dzień i otwieranie w nocy
Mogłoby się wydawać, że naturalną czynnością będzie otwieranie okien i wpuszczanie powietrza do pomieszczeń. Niestety, bardzo ciepłe powietrze przedostające się do mieszkania, tylko podniesie panującą temperaturę. W tym przypadku warto podążać drogą krajów basenu Morza Śródziemnego poprzez zamykanie okien, opuszczenie rolet i zasunięcie zasłon. W ten sposób ochroni się poszczególne elementy mieszkania przed promieniami słonecznymi i nadmiernym nagrzaniem.
Okna powinno otwierać się po zachodzie słońca, gdy można zaobserwować spadek temperatury. W tym czasie pomieszczenia muszą być wietrzone od 4 do 6 godzin albo do wschodu słońca. Napływ chłodniejszego powietrza ułatwi wstawanie a podczas dnia mieszkanie będzie się wolniej nagrzewać.
Zrobienie przeciągu
Każdy sposób będzie dobry, wystarczy nawet bardzo mały wiatrak. Rozmieszczenie kilku źródeł chłodnego powietrza da odczucie chłodu, który będzie się roznosić równomiernie po całym mieszkaniu i sprawi, że temperatura zostanie obniżona. Należy pamiętać tylko o tym, by wentylator i był ustawiony w stronę ludzi, ponieważ może być źródłem przeziębienia, bardzo uciążliwego w lecie.
Napuszczenie wody do wanny
Ciekawym sposobem jest napełnienie wanny i otworzenie drzwi do łazienki. Woda, dzięki swoim właściwościom, absorbuje ciepło i schładza powietrze. Ewentualnie można nawilżyć prześcieradła lub ręczniki i rozłożyć je na krzesłach lub drzwiach. Mimo że mieszkanie nie będzie wyglądać estetycznie, to jednak znacząco się w nim ochłodzi. Oczywiście, te sposoby pomogą zwiększyć poziom wilgotności w pomieszczeniu.
Jak najrzadsze korzystanie z kuchenki i piekarnika
Wiąże się to z unikaniem gotowania. Bardzo często zdarza się, iż im cieplej, tym mniejszy apetyt, szczególnie na ciepłe jedzenie. Wtedy najlepiej przyrządzić sałatkę czy chłodnik, czyli takie potrawy, które nie wymagają użycia kuchenki. Włączenie sprzętu kuchennego choćby na chwilę sprawi, że temperatura od razu wzrośnie.
Wyłączenie sprzętów elektrycznych
Każde urządzenie elektryczne wytwarza dużą dawkę ciepła. Do takich emitentów należą telewizory, lodówki, kuchenki mikrofalowe czy oświetlenie. Podczas upałów koniecznie należy ograniczyć ich używanie a nieużywane sprzęty odłączyć od prądu.