Pralka to niewątpliwie jeden z najważniejszych sprzętów AGD w każdym gospodarstwie domowym. Dlatego trzeba wybrać odpowiedni model pod kątem wielkości, funkcjonalności czy efektywności energetycznej.
Pralka to niewątpliwie jeden z najważniejszych sprzętów AGD w każdym gospodarstwie domowym. Dlatego trzeba wybrać odpowiedni model pod kątem wielkości, funkcjonalności czy efektywności energetycznej.
Największą popularnością na rynku cieszą się pralki ładowane od frontu, a więc klasyczne pralki bębnowe z drzwiami. Standardowe modele mają wysokość około 85 cm i głębokość 60 cm. Są jednak i urządzenia węższa, bardziej kompaktowe – przeznaczone do mniejszych pomieszczeń. Największe pralki mieszczą do 10 kg prania, co w przypadku kilkuosobowych rodzin jest doskonałym rozwiązaniem. Single lub pary mogą zdecydować się na sprzęt mniejszy w wersji slim, który pomieści do 6 kg prania. Są także i pralki jeszcze mniejsze o wadzie na poziomie 3-4 kg. Sprawdzają się np. na działce czy w mieszkaniu na wynajem.
Warto też wspomnieć o pralkach ładowanych od góry. Są one dość wysokie i raczej wąskie. Ich pojemność wynosi od 5 do 8 kg. Tego typu urządzenia dostępne są jedynie w wersji wolnostojącej. Pralki ładowane do frontu można z kolei zakryć meblami.
W przypadku problemów z zakupem pralki warto zajrzeć także do różnego rodzaju zestawień przygotowanych przez ekspertów. Przykładem jest ranking pralek na portalu rankingiproduktow.pl
Przy zakupie pralki warto wziąć pod uwagę własne potrzeby i określić funkcje, z których będzie się korzystać na co dzień. Należy tutaj wspomnieć o opcji skrócenia czasu prania czy programach automatycznych. Na tym jednak nie koniec. Posiadacze psów ucieszą się z pralek, które mają funkcję prania intensywnego. Dla rodzin z dziećmi polecane są natomiast sprzęty z funkcją prania codziennego czy prania tkanin delikatnych. Coraz więcej osób zwraca też uwagę na programy prania ekonomicznego czy prania odzieży sportowej. Każdy z nich ma oczywiście swoją własną specyfikę pracy np. temperaturę prania czy szybkość wirowania. Niektóre pralki mają nawet 20 programów działania z opcją zaprogramowania własnych.
Kluczowe znaczenie ma oczywiście żywotność pralki. Im lepsze komponenty w danym sprzęcie AGD zastosowano, tym dłużej on posłuży. Jakie urządzenia zatem warto wybierać? Obecnie większość ekspertów poleca pralki z silnikami inwerterowymi i ze sterowaniem elektronicznym. Są one ciche, bezawaryjne i cechują się minimalnym poborem energii w czasie rozruchu czy podczas intensywnego wirowania. Nowoczesne konstrukcje typu Digital Inverter są dzisiaj prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Wykorzystują one konstrukcję bezszczotkową, co przekłada się na zniwelowanie hałasu. Pod tym względem klasyczne pralki nie mogą się z nimi równać. W przypadku silników inwerterowych szczotki są zastępowane przez specjalne magnesy odpowiadające za generowanie energii. Pralki nie wpadają w duże wibracje i są trwalsze.
Niektórzy producenci pralek udzielają nawet 10-letnich gwarancji na silniki, co jest najlepszym potwierdzeniem ich wysokiej jakości. Jeśli masz w domu małe dzieci lub lubisz cieszę – taka pralka jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Inne elementy, które mają duże znaczenie w przypadku pralek to grzałki – niklowa i ceramiczne, bo nie osadza się na nich zbyt szybko kamień.