Panele ogrodzeniowe to chętnie wybierane przez inwestorów rozwiązanie. Jest tak ze względu na oszczędność czasu i kosztów związanych z montażem gotowych elementów, a także ich wysoką estetykę i odporność na czynniki zewnętrzne. By zapewnić trwałość całej konstrukcji, należy zastosować odpowiednie akcesoria do paneli ogrodzeniowych. W artykule podpowiemy, jakie spośród nich wybrać.
Mocowanie paneli ogrodzeniowych – jakie akcesoria zakupić?
Decydując się na zakup paneli ogrodzeniowych, szczególną uwagę musimy zwrócić na to, by wszelkiego typu akcesoria, takie jak nakrętki zrywalne, złączki ogrodowe, śruby hakowe czy obejmy, były odporne na czynniki zewnętrzne. Dotyczy to zarówno zmiennych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz czy śnieg, jak również uszkodzeń mechanicznych. Dlatego warto wybierać produkty ze stali nierdzewnej A2, które zapewniają skuteczną ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych.
Inny aspekt, na który powinniśmy zwrócić uwagę, to wykończenie akcesoriów. Dobrze, by uchwyty czy obejmy do paneli ogrodzeniowych były pomalowane proszkowo, co zapewni wieloletnią trwałość koloru. Ważne jest poza tym to, aby akcesoria miały barwę siatki, co ma duże znaczenie w kontekście estetyki.
Warto wybierać akcesoria do płotu panelowego pochodzące od jednego producenta, gdyż zyskamy wyroby mające podobną jakość i trwałość Poza tym łatwiej dopasujemy elementy złączne do rodzaju i rozmiarów paneli.
Podstawowe akcesoria do montażu paneli ogrodzeniowych
Montując płot panelowy, musimy pamiętać przede wszystkim o zakupie łączników. Służą one do bezpośredniego scalania paneli. Można je również wykorzystać do zakotwienia przęseł w betonowym albo asfaltowym podłożu, dzięki czemu nie mają one bezpośredniej styczności z gruntem, co wpływa na ich większą trwałość.
Inne akcesoria do montażu paneli ogrodzeniowych, które można nabyć w hurtowni Inoxa, to:
- śruby hakowe – dzięki wygiętemu hakowi pozwalają one na stabilne zamontowanie paneli do słupków ogrodzeniowych,
- uchwyty mocowane za pomocą wkrętów do przęseł – są wykorzystywane na przykład w elementach drewnianych.
Prawidłowe mocowanie paneli ogrodowych często nie jest możliwe bez złączek do paneli. Umożliwiają one połączenie ze sobą dwóch elementów płotu z pominięciem słupków. Jest to rozwiązanie stosowane w trudnodostępnych miejscach i wymaga użycia zaciskarki.
Warto ponadto zakupić napinacze, które pozwalają na naciągnięcie drutu poprzecznego podtrzymującego siatkę. Zapobiega to jej przechyłom do wewnątrz lub na zewnątrz od linii ogrodzenia, co mogłoby spowodować jego deformację.
Inne akcesoria do płotu panelowego
Nakrętki zrywalne
Nakrętki zrywalne do ogrodzenia panelowego są mocowane do śrub zamkowych. Wyróżniają się tym, że po ich dokręceniu następuje zerwanie sześciokątnego łba. Zapewnia to skuteczną ochronę przed kradzieżą czy zniszczeniem. Z tego względu takie akcesoria są określane jako „anty wandal”.
Obejmy
Obejmy pozwalają na mocowanie paneli ogrodzeniowych do słupków. Są zwykle sprzedawane w zestawach, łącznie ze śrubami montażowymi. Do wyboru mamy obejmy startowe, które montuje się na pierwszym i ostatnim słupku, narożne, a także przelotowe (umożliwiają scalanie pozostałych elementów ogrodzenia).
Dystanse
Kupując płot panelowy, warto zdecydować się na dystanse, czyli książeczki do obejm. Znacznie ułatwiają one mocowanie paneli ogrodzeniowych, gdyż mają kołki z wypustkami, które w początkowej fazie montażu zamykają się, ale nie zaciskają na drucie pionowym – następuje to dopiero po skręceniu śrubą. Dystanse zapobiegają przesunięciu panelu w stosunku do obejmy.
Akcesoria potrzebne do montażu bramy i furtki
Estetyczne wykończenie płotu panelowego nie jest możliwe bez bramy oraz furtki. By prawidłowo zamontować te elementy, trzeba zakupić takie akcesoria do ogrodzenia, jak zawiasy, blokady, zamki, szyldy oraz klamki. Istotne jest także, aby nabyć stopkę, czyli nóżkę, która pozwoli zatrzymać furtkę w określonej pozycji.
Decydując się na płot panelowy, musimy zakupić wysokiej jakości akcesoria. Niezbędne jest nabycie odpornych na korozję obejm, nakrętek zrywalnych, łączników, spinek czy uchwytów przęseł. Nie zapomnijmy także o śrubach hakowych.