Oświetlenie salonu fryzjerskiego to nie tylko kwestia dekoracji – to także kwestia komfortu pracy oraz tego, jak klienci czują się w danym miejscu. Światło ma wielką moc i warto wykorzystać je do tego, aby wyczarować we wnętrzu przytulny, sprzyjający relaksowi klimat. Jakie lampy do salonu fryzjerskiego wybrać, aby dobrze go oświetlić, a jednocześnie zadbać o aspekt dekoracyjny? Podpowiadamy!
Dobrze oświetlony salon fryzjerski
W salonie fryzjerskim, tak jak w każdym dobrze oświetlonym pomieszczeniu, powinny znaleźć się 3 rodzaje oświetlenia: główne, kierunkowe oraz dekoracyjne.
Zadaniem oświetlenia głównego jest równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. Najlepiej w tej funkcji sprawdzają się lampy sufitowe. Ich liczbę oraz rozmieszczenie należy dopasować do wielkości i kształtu wnętrza. W niewielkim salonie, zaprojektowanym z myślą o jednym czy dwóch stanowiskach fryzjerskich, może wystarczyć nawet pojedyncza oprawa. Aby oświetlić większe pomieszczenie, konieczny będzie cały system świateł. W obu przypadkach dobrym wyborem będą lampy z możliwością regulowania kierunku świecenia, na przykład szynowe, które równomierne rozświetlają każdy kąt.
Drugi rodzaj oświetlenia – kierunkowe – powinien znaleźć się w pobliżu stanowisk fryzjerskich, czyli nad fotelami i wokół luster. Pełni ważną funkcję: doświetla miejsce pracy fryzjera, pozwala na dobranie i wykonanie idealnego cięcia czy koloru, a także sprawia, że fryzura prezentuje się naturalnie.
Oświetlenie dekoracyjne, jak sama nazwa wskazuje, odgrywa natomiast rolę ozdoby. To na przykład lampa stołowa umieszczona na kontuarze w recepcji czy kinkiety doświetlające dyplomy i certyfikaty powieszone na ścianie. Zadaniem takich opraw jest wyodrębnienie pewnego fragmentu przestrzeni i wprowadzenie do wnętrza cieplejszego, przyjaznego klimatu.
Lampy do salonu fryzjerskiego przy stanowiskach pracy
Jakie lampy do salonu fryzjerskiego wybrać, aby zapewnić sobie i pracownikom komfortowe warunki pracy? Nad stanowiskiem myjącym oraz nad fotelami warto umieścić lampy sufitowe doświetlające te konkretne miejsca. To ogromne ułatwienie dla fryzjera – odpowiednie światło sprawia, że wzrok podczas pracy mniej się męczy. Łatwiej także dobrać idealny kolor czy wykonać perfekcyjne cięcie.
Oprawa nad stanowiskiem pracy nie może oślepiać – ani fryzjera, ani klienta. W takim miejscu najlepiej sprawdzą się więc lampy wiszące o kloszach otwartych do dołu, a także oświetlenie szynowe z reflektorami kierunkowymi, zwróconymi w wybraną stronę. Oprócz tego warto pomyśleć o kinkietach umieszczonych symetrycznie po obu stronach lustra, które rozświetlą jego taflę i ułatwią klientom ocenę nowych fryzur.
W przypadku stanowiska myjącego lampa wisząca emitująca światło skierowane w dół raczej się nie sprawdzi. Z prostego powodu – konstrukcja myjki wymusza na klientach odchylenie głowy do tyłu i patrzenie w górę, więc taka oprawa mogłaby ich boleśnie oślepiać. Warto o tym pamiętać, projektując oświetlenie salonu. Rozwiązaniem może być przesunięcie lampy tak, aby nie umieszczać jej bezpośrednio nad myjką, albo wybór innego rodzaju źródeł światła, na przykład kinkietów.
Lampy do recepcji salonu fryzjerskiego
Recepcja to w każdym salonie fryzjerskim ważne miejsce. Jest jak wizytówka – zaprasza do wejścia i skorzystania z usług. Bardzo często znajduje się w niej także poczekalnia, w której umówieni już klienci mogą się zrelaksować przy filiżance kawy. Najważniejszym zadaniem podczas projektowania oświetlenia dla tej części salonu jest zatem znalezienie harmonii między jasnym, funkcjonalnym oświetleniem całego wnętrza a nadaniem mu przytulnej, wyszukanej atmosfery.
Jakie lampy zastosować w tej strefie? Zawsze dobrym wyborem będzie lampa sufitowa dopasowana stylem do wystroju wnętrza – okazały żyrandol, oprawy wiszące w stylu loftowym czy nowoczesne oświetlenie szynowe. W poczekalni, nad kanapami czy fotelami warto zamontować kinkiety, które ułatwią klientom przeglądanie katalogów lub prasy. Dobrze w tej funkcji sprawdzą się także lampy stojące.
Oświetlenie do salonu fryzjerskiego – barwa światła
Projektując oświetlenie do salonu fryzjerskiego, warto wziąć pod uwagę nie tylko rozmieszczenie i rodzaj opraw, ale także charakterystykę światła. Ważna jest jego barwa, czyli temperatura barwowa – to od niej w dużej mierze zależy, jaki klimat oprawy nadają wnętrzu. W salonie fryzjerskim najlepiej sprawdzi się oświetlenie neutralne, którego temperatura barwowa wynosi ok. 4000 K.
Drugim niezwykle istotnym parametrem światła jest współczynnik oddawania barw (CRI), który określa, jak postrzegamy kolory w oświetlonym wnętrzu. Im wyższy wskaźnik, tym różne odcienie są lepiej oddawane, a elementy przestrzeni prezentują się naturalniej. Wybierając żarówki czy LED-y do salonu fryzjerskiego, warto postawić na te wyróżniające się CRI wyższym niż 90. Dzięki temu światło nie będzie przekłamywać koloru włosów czy dobranych farb.
Oświetlenie w salonie fryzjerskim powinno także wyróżniać się natężeniem 500 lx oraz współczynnikiem UGR ≤19 – światło o zbyt wysokim UGR mogłoby powodować nieprzyjemne olśnienia. Parametry te regulowane są przepisami BHP.
Lampy do salonu fryzjerskiego dopasowane do aranżacji wnętrza
Ważną cechą lamp do salonu fryzjerskiego jest ich walor dekoracyjny. Oprawy to integralna część aranżacji, która ostatecznie podkreśla styl, w jakim urządzone zostało wnętrze. Wybór na rynku oświetleniowym jest tak szeroki i różnorodny, że bez trudu można znaleźć lampy dopasowane do wybranej stylistyki.
Studia fryzur urządzone są zazwyczaj według zasad 3 stylów: glamour, industrialnego albo retro.
Najlepszym wyborem do salonu fryzjerskiego w stylu glamour będą oczywiście oprawy zdobione kryształkami. Piszemy „oczywiście”, ponieważ mieniące się odbitym światłem kryształki to najpopularniejszy wyróżnik tej stylistyki. Lampy tego typu są niezwykle efektowne – przyciągają spojrzenia formą nawet wtedy, kiedy pozostają wyłączone.
Lampy industrialne, inaczej nazywane loftowymi, wzorowane są na oświetleniu przemysłowym. Wyróżniają się minimalistycznym, nieco surowym charakterem, a także stonowaną kolorystyką, wykorzystaniem naturalnych materiałów (drewno, beton, szkło) i prostotą kształtów. W salonie fryzjerskim urządzonym według zasad stylu industrialnego dobrze sprawdzi się na przykład modna lampa „pająk” czy oprawy mające formę żarówki zamkniętej w metalowym koszu.
Lampy do salonu fryzjerskiego urządzonego w stylu retro to natomiast przede wszystkim modele wykonane z modnego ostatniego strukturyzowanego lub dymionego szkła. Prezentują się elegancko, ale jednocześnie stylowo. Wielką zaletą takich opraw jest ich ponadczasowy charakter – szkło od dziesięcioleci nie wychodzi z mody i nic nie wskazuje na to, aby wkrótce miało się to zmienić.
Stylowe oprawy oświetleniowe najlepszych marek – zarówno sufitowe, jak i ścienne czy podłogowe – znajdziesz na karel2.pl.