Prawdopodobnie przynajmniej raz w życiu spotkałeś się z sytuacją, gdy lekarz POZ nie mógł cię przyjąć wystarczająco szybko. Problem tego typu nasila się zwłaszcza w okresach dużej zachorowalności, na przykład w czasie jesienno-zimowych przeziębień i gryp. Może zdarzyć się także, że lekarz jest w stanie cię przyjąć, ale ty masz obawy, czy twój stan zdrowia pozwala na osobistą wizytę w przychodni. W każdej z takich sytuacji rozwiązaniem może być konsultacja lekarska online, czasami określana także jako e-wizyta. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polega takie spotkanie i jak się do niego przygotować.
Lekarz online to opcja, która na popularności zyskała w szczytowym momencie pandemii. Apel o pozostanie w domach oraz duże ryzyko rozprzestrzeniania się zakażeń zachęcały pacjentów do pozostania we własnych czterech ścianach. Osobiste spotkanie zastąpił lekarz POZ dostępny przez internet lub w formie teleporady. Mimo że ten etap mamy już za sobą, wiele osób nadal chętnie korzysta z takich konsultacji i możliwości uzyskania recepty online.
Lekarz online – jak to działa?
Jak dokładnie wygląda ta szczególna forma spotkania z lekarzem, jaką jest wizyta online? Sprawa jest stosunkowo prosta. Wystarczy znaleźć przychodnię lub gabinet, które oferują usługi tego właśnie typu. Umawiając wizytę, należy wskazać, że interesuje cię forma online, a następnie postępować według instrukcji placówki.
Najczęściej z wyprzedzeniem otrzymujesz odpowiedni link. Klikając w niego, logujesz się do specjalnego panelu, komunikatora albo innej platformy, z której korzysta przychodnia czy gabinet lekarski. W przypadku, kiedy jest to pierwsza twoja wizyta, zdarza się, że wcześniej zostaniesz poproszony o uzupełnienie danych osobowych oraz istotnych informacji medycznych.
Bardzo podobnie wygląda konsultacja lekarska w formie teleporady. Różnica polega na tym, że – zamiast wchodzenia w link czy logowania się do platformy – lekarz zadzwoni do ciebie na wskazany numer telefonu.
Jakiej pomocy można udzielić przez konsultacje online?
Jeżeli chodzi o konkretny zakres działań, konsultacja online nie różni się zasadniczo od wizyty osobistej. Możesz w ten sposób skorzystać z pomocy lekarza rodzinnego albo lekarza specjalisty, może zostać przygotowana dla ciebie recepta czy zwolnienie lekarskie w przypadku niezdolności do pracy. Jeśli jest to wizyta w ramach świadczeń NFZ, zostanie ci wystawiona recepta za darmo.
Ponieważ jednocześnie jest to e-recepta, nie będziesz mieć najmniejszych problemów z wykupieniem zapisanych ci leków, gdyż otrzymasz od lekarza odpowiedni kod. Przepisane leki będzie mogła wykupić dla ciebie bliska osoba, której podasz odpowiednie dane.
Jeśli więc masz obawy, czy warto zdecydować się wizytę online, nie wahaj się. Zdalnie można uzyskać naprawdę szeroką pomoc w wielu przypadkach – jedynie niektóre przypadki wymagają osobistego stawiennictwa. Cały proces niewątpliwie uprościła także wdrożona e-recepta online, dzięki której potrzebne leki można uzyskać szybko w dowolnej aptece i o odpowiednią pomoc poprosić kogoś z rodziny. W wielu przychodniach istnieje możliwość, by zamówić receptę online na leki przedłużane bez konieczności konsultacji lekarskiej.
Internetowe konto pacjenta – czy warto?
Przed wizytą online warto zainteresować się funkcjonalnościami dostępnymi w internetowym koncie pacjenta. Znajdziesz w nim wiele danych na temat swojej historii leczenia, w tym elektroniczne recepty wypisane do tej pory – będzie to zarówno bezpłatna recepta NFZ, jak i wystawiona przez specjalistę, zwolnienia lekarskie czy skierowania. Recepta online z poziomu internetowego konta pacjenta ułatwi ci odpowiedzi na pytania lekarza, na przykład, w jakiej dawce do tej pory był przepisywany dany lek.