Chcesz kupić czajnik elektryczny? Dobry wybór! Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny model, zobacz, na co musisz zwrócić uwagę. Wbrew pozorom bowiem czajniki różnią się między sobą nie tylko wyglądem.
Dlaczego warto wybrać czajnik elektryczny?
Czajnik elektryczny czy tradycyjny? Zdecydowanie ten pierwszy! Bezprzewodowe czajniki elektryczne to nie tylko wygoda, ale i bezpieczeństwo. Tego czajnika nie da się spalić, bo po zagotowaniu wody automatycznie się wyłączy.
Brak gwizdka to też zaleta. Koniec z budzeniem domowników gotowaniem wody w nocy. Gwizdek teoretycznie powinien informować o zagotowaniu wody, ale niestety gwizdki potrafią spadać z czajnika pod wpływem wysokiego ciśnienia.
No i cena gotowania – gaz jest obecnie zdecydowanie droższy od prądu, inwestowanie w tradycyjny czajnik na dłuższą metę jest nieopłacalne. Czajnik elektryczny jest zdecydowanie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze czajnika elektrycznego?
Czajnik czajnikowi nierówny i to dosłownie! Wielkość czajnika powinna być pierwszym kryterium wyboru. Im większy czajnik, tym więcej wody jednorazowo zagotujemy. Warto jednak się zastanowić, czy faktycznie potrzebujemy dużego czajnika. Na pewno przyda się w biurze i w domu rodziny wieloosobowej, ale już dla osób samotnych lepszym wyborem może być mniejszy czajnik.
Moc czajnika to kolejny często brany pod uwagę parametr. Zwykle kojarzy się go z wielkością rachunków za prąd, co jednak nie jest prawdą. Za gotowanie w mocniejszym i słabszym czajniku zapłacimy tyle samo. Natomiast moc ma wpływ na tempo gotowania. Im większa, tym szybciej woda będzie podgrzana lub zagotowana.
Czajniki o większej mocy zwykle mają nieco wyższą cenę, warto mieć to na uwadze.
Obrotowa podstawa i płyta grzejna to właściwie dziś standard, ale zawsze warto się upewnić, czy nie trafimy na stary typ czajnika z grzałką. To niewygodne rozwiązanie, bo czajnik może stać na podstawie tylko w jednej pozycji. Przy obrotowej podstawie można go dowolnie odstawiać prawą i lewą ręką bez konieczności celowania.
Płyta grzejna natomiast ułatwia czyszczenie czajnika, nie wymusza też gotowania dużej ilości wody.
Wygląd czajnika także nie jest bez znaczenia. Ponieważ jest on urządzeniem, które zawsze stoi na kuchennym blacie, warto zadbać, by był jednocześnie ozdobą kuchni. Czajnik można dopasować pod względem koloru lub kształtu, wybierając wpadający w oko czajnik 265C, lub stawiając na nowoczesną, minimalistyczną elegancję i czajnik 290C.
Niuanse, które pozwolą wybrać czajnik idealny
Każdy czajnik powinien mieć wbudowaną podziałkę, która wskazuje ilość wody. Co z tego, skoro w niektórych modelach czajników jest ona ukryta w środku dzbanka? Wygodniejszym rozwiązaniem jest przezroczysta miarka w dzbanku, na którą wystarczy zerknąć, by ustalić, ile wody jest w środku. To detal, ale potrafi utrudnić życie.
Długość przewodu elektrycznego także nie jest bez znaczenia. Nie zawsze możemy ustawić czajnik w bezpośrednim sąsiedztwie gniazdka. Długi kabel pozwoli na urządzenie kuchni tak, jak nam wygodnie.
Regulacja temperatury to funkcja, którą mają tylko niektóre czajniki. Jest niezastąpiona przede wszystkim dla smakoszy herbat, którzy dobrze wiedzą, że nie każdy susz zalewa się wrzątkiem. Na przykład zielona herbata będzie najsmaczniejsza, gdy zalejemy ją wodą o temperaturze 70°C. Regulacja temperatury pozwala też podgrzać wodę do przygotowania mleka modyfikowanego dla dziecka. Takie czajniki są bardzo lubiane przez młodych rodziców.