Jeszcze do niedawna wykładziny PCV stanowiły ozdobę i ochrony podłóg w większości budynków w naszym kraju. W dzisiejszych czasach rosnącej inflacji wraca do łask konsumentów chcących nabyć solidny produkt za rozsądną cenę. Wyjaśniamy, dlaczego warto stawiać na wykładziny z PCV.
Zalety wykładzin PCV
Wiele osób myśli, że wykładzina PCV to staromodne rozwiązanie rodem z PRL-u. Nic bardziej mylnego, nowoczesne podłogi wykonane z tego materiału są niezwykle atrakcyjne wizualnie oraz przystępne cenowo. Jest to rozwiązanie wykazujące szereg zalet, a najistotniejsze z nich to:
- bardzo szeroki wybór wzorów i kolorów,
- wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć,
- brak konieczności wykonywania specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych,
- łatwość czyszczenia,
- antypoślizgowość
- szybki i nieskomplikowany montaż,
Na tym nie koniec, wykładziny PCV występują w różnych formach przystosowanych do konkretnych rodzajów pomieszczeń. W odróżnieniu od paneli lub parkietu można je montować na nierównych powierzchniach. Ponadto PCV to materiał tłumiący odgłos kroków, co sprawia, że tego typu wykładziny redukują hałasy i pozwalają na komfortowy wypoczynek.
Rodzaje wykładzin PCV
Wykładzina PCV występuje w dwóch rodzajach, są to modele homogeniczne i heterogeniczne. Te pierwsze składają się z jednej warstwy, a ich charakterystyczną cechą jest niejednorodny wzór. Wykładziny heterogeniczne są wielowarstwowe. Ich spód może być wykonany z takich materiałów jak włókno szklane, poliester filc lub poliuretan. Wierzchnia warstwa dekoracyjna jest wykonana z PCV, przez co wykładzina jest odporna na ścieranie oraz inne uszkodzenia mechaniczne. W przypadku tego rodzaju wykładzin klasa ścieralności zależy od ich grubości.
Wykładziny PCV – jak je wykorzystać?
Omawiany rodzaj wykładzin to niezwykle uniwersalny i niedrogi sposób na ozdabianie podłóg. Są stosowane w urzędach, budynkach o charakterze komercyjnym oraz w domach i mieszkaniach. Wykładzina PCV może występować w bardzo wielu wzorach i kolorach, dzięki czemu wybór odpowiedniej nie powinien sprawiać większego kłopotu. Takie zróżnicowanie sprawia, że odnajdą się zarówno w klasycznych aranżacjach, jak i w nowoczesnych stylach o minimalistycznym charakterze. W razie potrzeby mogą imitować drewnianą podłogę, a nawet kamienne posadzki. Można je stosować w wielu rodzajach pomieszczeń wystarczy wybrać model o odpowiedniej klasie ścieralności odpowiadający przeznaczeniu danego wnętrza. Najczęściej są to pokoje dzienne, przedpokoju, kuchnie oraz łazienki.